Солонц

Координати: 46°33′N 26°31′E / 46.550° СГШ; 26.517° ИГД / 46.550; 26.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Солонц
општина
Солонц is located in Романија
Солонц
Солонц
Координати: 46°33′N 26°31′E / 46.550° СГШ; 26.517° ИГД / 46.550; 26.517
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]3.904
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Солонц (романски: Solonţ) — општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 3.904 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


46°33′N 26°31′E / 46.550° СГШ; 26.517° ИГД / 46.550; 26.517