Пержол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пержол
општина
Пержол is located in Романија
Пержол
Пержол
Координати: 46°35′N 26°36′E / 46.583° СГШ; 26.600° ИГД / 46.583; 26.600
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]6.763
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Пержол (романски: Pârjol) — општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 6.763 жители. Се состои од девет села.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот спроведен во 2002 година, во општината живеат 6.763 жители, од кои 93,8% се Романци, 5,1% Унгарци и 1,1% Чангоси. Според религиозната припадност, 64,2% се Православни, 35% се Католици, а 0,8% се Православни, кои се придржуваат кон стариот црковен календар.

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 46°35′N 26°36′E / 46.583° СГШ; 26.600° ИГД / 46.583; 26.600