Богданешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Богданешт
Општина
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]2.764
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+33)

Богданешт (романски: Bogdănești) е општина во округот Бакау во Романија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Romanian census data, 2002; посетено на March 1, 2010