Прејди на содржината

Клежа

Координати: 46°24′3″N 26°4′26″E / 46.40083° СГШ; 26.07389° ИГД / 46.40083; 26.07389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клежа
општина
Клежа is located in Романија
Клежа
Клежа
Координати: 46°24′3″N 26°4′26″E / 46.40083° СГШ; 26.07389° ИГД / 46.40083; 26.07389
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]6.864
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Клежа (романски: Cleja; унгарски: Klézse) — општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 6.864 жители. Се состои од три села.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот спроведен во 2002 година, во општината живеат 6.864 жители, од кои 97,5% се Чангоси, 1,6% Унгарци, 1,6% Романци и 0,1% припадници од некоја друга етничка заедница. Според религиозната припадност, 97,8% се Католици, 1,6% Православни и 0,6% други, меѓу кои и 0,2% Пентекосталци.

Наводи[уреди | уреди извор]


46°24′3″N 26°4′26″E / 46.40083° СГШ; 26.07389° ИГД / 46.40083; 26.07389