Прејди на содржината

Паланка (Бакау)

Координати: 46°32′N 26°07′E / 46.533° СГШ; 26.117° ИГД / 46.533; 26.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Паланка
општина
Паланка is located in Романија
Паланка
Паланка
Координати: 46°32′N 26°7′E / 46.533° СГШ; 26.117° ИГД / 46.533; 26.117
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]3.764
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Паланка (романски: Palanca; унгарски: Gorzafalva) — општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 3.764 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


46°32′N 26°07′E / 46.533° СГШ; 26.117° ИГД / 46.533; 26.117