Вултурени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вултурени
Општина
Држава  Романија
Округ Округ
Население (2002)[1] 2.195
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Вултурени (романски: Vultureni) е општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 2.195 жители. Комуната се состои од шеснаесет села.

Наводи[уреди | уреди извор]