Паринка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Паринка
Општина
Паринка is located in Романија
Паринка
Паринка
Координати: 46°29′N 27°6′E / 46.483° СГШ; 27.100° ИГД / 46.483; 27.100
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]3.872
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (DST)ИЛВ (UTC+3)

Паринка (романски: Parincea) е општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 3.872 жители. Комуната се состои од десет села.

Наводи[уреди | уреди извор]Координати: 46°29′N 27°06′E / 46.483° СГШ; 27.100° ИГД / 46.483; 27.100