Ракова

Координати: 46°42′N 26°45′E / 46.700° СГШ; 26.750° ИГД / 46.700; 26.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракова
општина
Ракова is located in Романија
Ракова
Ракова
Координати: 46°42′N 26°45′E / 46.700° СГШ; 26.750° ИГД / 46.700; 26.750
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]3.516
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ракова (романски: Racova) — општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 3.516 жители. Се состои од четири села: Ракова, Гура Вали, Халмачоаја и Илиеши.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


46°42′N 26°45′E / 46.700° СГШ; 26.750° ИГД / 46.700; 26.750