Дамјенешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамјенешт
општина
Дамјенешт is located in Романија
Дамјенешт
Дамјенешт
Координати: 46°44′N 26°59′E / 46.733° СГШ; 26.983° ИГД / 46.733; 26.983
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]1.911
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Дамјенешт (романски: Dămieneşti) — општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 1.911 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 46°44′N 26°59′E / 46.733° СГШ; 26.983° ИГД / 46.733; 26.983