Прејди на содржината

Евровизија 2024

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евровизија
Eurovision 2024 logo.png
Домаќин Шведска Шведска
Локација Малме арена, Малме арена
Презентери
Супервизор Мартин Естердал
Режисер Робин Хофвандер
Радиоифузер СВТ
Гласачки систем Секоја држава/жири доделува по 12, 10, 8–1 бода за нивните 10 најдобри песни.
Број на земји 37
Земји кои прв пат настапуваат -
Земји кои се вратиле
Земји кои се откажале

Евровизија 2024 година. ( англиски: Eurovision Song Contest 2024, француски: Concours Eurovision de la chanson 2024) ќе биде 68. по ред избор за песна на Евровизија . Организиран од Европската радиодифузна унија (ЕРУ), а домаќин ќе биде Sveriges Television, натпреварот ќе се одржи во арената Малме, во градот Малме, Шведска, благодарение на победата на Лорен на Изборот за песна на Евровизија 2023 година. во Ливерпул со песната Tattoo („Тетоважа“) . Ова ќе биде седми пат по ред натпреварувањето да се одржува во Шведска, а трет пат натпреварувањето да се одржува во Малме од 1992 година. и во 2013 г. Натпреварот ќе се состои од две полуфиналиња кои ќе се одржат на 7. и 9. мај и големото финале кое ќе се одржи на 11 Мај 2024 година, а домаќини ќе бидат Малин Окерман и Петра Меде, кои беа домаќини на натпреварот 2013 . и во 2016 .

На натпреварот ќе учествуваат 37 земји. Луксембург ќе се врати во натпреварувањето за прв пат од 1993 година, додека Романија се повлече од натпреварувањето поради финансиски проблеми.

Избор на градот домаќин[уреди | уреди извор]

Место на одржување - Малме Арена
Карта
Локација на местото на одржување (црвено) и други настани (плаво)

Натпреварот ќе се одржи во Шведска, по победата на Шведска на натпреварот во 2023 година, претставена од Лорен со песната Tattoo („Тетоважа“) .[1]

Избор на град домаќин[уреди | уреди извор]

Веднаш по победата на Шведска на натпреварот во 2023 година, првите градови кои изразија интерес за домаќинство се Стокхолм, Гетеборг и Малме, трите најголеми градови во Шведска, исто така три градови кои биле домаќини на натпреварот барем еднаш. Покрај нив, интерес пројавиле и неколку други градови: Ескилстуна, Јенчепинг, Орнскјолдсвик, Партиле и Сандвикен .

Последниот рок за аплицирање беше на 12 јуни 2023 година со цел градовите да поднесат кандидатура.[2] Стокхолм официјално ја објави својата кандидатура на 7. Јуни,[3] заедно со Гетеборг, кој ја објави својата кандидатура на 10 јуни.[2] На 8-ми Јуни 2023 година, општината Сандвикен одлучи да не конкурира за домаќинството.[4] Непосредно пред истекот на рокот за пријавување, беше откриено дека уште неколку градови се пријавиле за домаќини. Следниот ден беше објавено дека покрај претходно споменатите градови, понуди за град домаќин доставиле и Малме и Орнскјолдсвик.[5][6] Џенчепинг на крајот се откажа од својата кандидатура од финансиски причини. На 7ми Во јули беше објавено дека Гетеборг нема да биде домаќин.[7] Истиот ден, во 14:00 часот по средноевропско време, беше објавено дека Малме ќе биде домаќин на натпреварот во Малме Арена .[8]

Градови кои се пријавија
Град Арена Капацитет Забелешки Реф.
Гетеборг^ Скандинавијум 14.000 Домаќин на Еворивизија 1985 година. Потребно е дополнително осветлување на кровот. Арената е спремна за рушење и нова изградба [2][7][9][10][11]
Ерншелдсвик^ Арена Хеглундс 9.800 Домаќин на четврофиналните вечери на националниот избор на Мелодифестивален 2007, 2010, 2014 и 2018, како и полуфиналето во 2023 година [7][12]
Ескилстун Стига Спортс арена 5.000 Домаќин на втората рунда за националниот избор на Мелодифестивален 2022 година. [13]
Јенгепинг Хускварна Гарден 7.000 Домаќин на четвртофиналната вечера на националниот избор на Мелодифестивален 2007 година. [14][15]
Малме Малме арена 15.500 Домаќин на Евровизија 2013 година. [8][16][17]
Партиле Партиле арена 5.500 Домаќин на Хорот на Еворивизија 2019 година [18]
Сандвикен Арена Герансен 10.000 [19][20]
Стокхолм Стокхолмска арена 45.000 [21][22][23][24]
Арена Френдс 65.000
Привремена арена Фрихамнен 11.000—14.700 [25]

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

За да може една земја да има право да учествува на Изборот за песна на Евровизија, таа мора да биде активен член на Европската радиодифузна унија (ЕРУ).[26] ЕРУ испрати покана за учество на Изборот за песна на Евровизија 2024 година. на сите активни членови, од кои моментално има [26] .

На 5. декември 2023 година ЕРУ објави дека на натпреварот во 2024 година ќе учествуваат 37 земји. Луксембург ќе се врати во натпреварувањето за прв пат од 1993 година. година, додека Романија се повлече од конкурсот поради финансиски причини.[27][28]

Учесници
Држава Изведувач Песна Јазик Автор(и)
Азербејџан Азербејџан Фахри Özünlə apar англиски, азерски
 • Едгар Равин
 • Фахри Исмајлов
 • Хасан Хајдар
 • Мадо Салих
 • Мила Милес
Албанија Албанија Беса Titan англиски
Австралија Австралија Electric Fields [ One Milkali (One Blood) англиски,
 • Мајкл Рос
 • Закараја Филдинг
Австрија Австрија Калин We Will Rave англиски
Белгија Белгија Мусти Before the Party's Over англиски
 • Аријана Дамато
 • Беноа Леклер
 • Шарлот Кларк
 • Нина Самперманс
 • Пјер Думујин
 • Томас Мустин
Грузија Грузија Нутса Бузаладзе Firefighter англиски
 • Дарко Димитров
 • Ада Скитка
Грција Грција Марина Сати Zari (Ζάρι) грчки, англиски
Данска Данска Саба Sand англиски
 • Јонас Тандер
 • Мелани Вехбе
 • Пил Калинка
 • Нигард Јепсен
Естонија Естонија 5miinust и Puuluup (Nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi естонски
 • Ким Венестрем
 • Kohver
 • Lancelot
 • Марко Вејсон
 • Päevakoer
 • Похја Кореа
 • Рамо Тедер
Израел Израел Еден Голан Hurricane англиски
 • Ави Охион
 • Керен Пелес
 • Став Бегер
Ирска Ирска Bambie Thug Doomsday Blue англиски
Исланд Исланд Хера Бјерк Scared of Heights англиски
 • Асдис Марија Видарсдоутир
 • Ферас Алкаиси
 • Јаро Омар
 • Мајкл Бурек
Италија Италија Анѓелина Манго La noia италијански
Ерменија Ерменија Ladaniva Jako (Предлошка:Јез) ерменски
 • Одри Леклер
 • Јаклин Багдасарјан
 • Луј Томас
Кипар Кипар Силија Капсис Liar англиски
Латвија Латвија Донс Hollow англиски
 • Артурс Шингирејс
 • Кејт Нортроп
 • Лијам Гедес
Литванија Литванија Силвестер Белт Luktelk литвански
 • Џесика Шивокаите
 • Елена Јургаитјте
 • Силвестрас Белт
Луксембург Луксембург Тали Fighter француски, англиски
Малта Малта Сара Боничи Loop англиски
 • Кевин Ли
 • Лејра Гоџи Ангел
 • Мајкл Џо Цини
 • Сара Боничи
 • Себастијан Притчард-Џејмс
Молдавија Молдавија Наталија Барбу In the Middle англиски
 • Крис Ричардс
 • Наталија Барбу
Германија Германија Исак Always on the Run англиски
 • Грег Таро
 • Исак Гудеријан
 • Кевин Лер
 • Лео Салминен
Норвешка Норвешка Гате Ulveham норвешки
Полска Полска Луна The Tower англиски
 • Александра Катаржина Вијелгомас
 • Макс Кук
 • Пол Диксон
Португалија Португалија Јоланда Grito португалски
 • Алберто Ернандез
 • Јоланда Кошта
Сан Марино Сан Марино Мегара 11:11 шпански, италијански[б 1]
 • Исра Данте Рамос Соломандо
 • Роберто ла Луета Руиз
 • Сара Хименез Морал
Словенија Словенија Raiven Вероника словеначки
Србија Србија Teya Dora Рамонда српски
Обединето Кралство Велика Британија Oli Alexander Dizzy англиски
Украина Украина Аљона Аљона и Џери Хејл Teresa & Maria украински[б 2]
 • Аљона Савраненко
 • Антон Чилиби
 • Јана Шемаева
 • Иван Клименко
Финска Финска Windows95man No Rules! англиски
 • Хенри Писпанен
 • Јуси Ројне
 • Тему Кеистери
Франција Франција Слиман Mon amour француски
Холандија Холандија Јост Клајн Europapa холандски
 • Дони Елерстром
 • Јост Клајн
 • Пол Елстак
 • Тен де Крујф
 • Тајмен Мелисант
 • Тим Харс
Хрватска Хрватска Baby Lasagna Рим тим таги дим англиски[б 3]
Чешка Чешка Аико Pedestal англиски
Швајцарија Швајцарија Немо The Code англиски
 • Бенјамин Аласу
 • Ласе Мидцијан Ниман
 • Линда Дејл
 • Немо Метлер
Шведска Шведска Маркус и Мартинус Unforgettable англиски
 • Маркус Гунарсен
 • Мартинус Гунарсен
 • Џими Џокер Торнфелт
 • Џој Деб
 • Линеа Деб
Шпанија Шпанија Nebulossa Zorra шпански

Изведувачи кои претходно учествувале[уреди | уреди извор]

Изведувач(и) Земја Коментар Реф.
Наталија Барбу  Молдавија Молдавија Таа ја претставуваше Молдавија 2007 . со песната Fight . [30]
Хера Бјерк Исланд Исланд Таа го претставуваше Исланд 2010 . со песната Je ne sais quoi . [31]

Други земји[уреди | уреди извор]

— На 17. август 2023, Дани Ортола, уредникот на програмата, изјавил декаАндора нема да се врати на натпреварот „безразлика што [Андора] е членка на ЕРУ”.[32][33]

- На 7. јуни 2023, Лејла А. Бабовиќ, изјавила дека Босна и Херцеговина „највероватно, нема да учествува” на ова издание на Евровизија поради финаниски проблеми, а истото беше потврдено и од национлнатата телевизија БХРТ на 2 август 2023.[34]

- На 15. септември 2023. MMD потврди дека Монако нема да учествува на ова издание на Евровизија.[35]

— На 25. јануара 2024. Романија официјално потврди дека нема да учествува на ова издание поради финансиски проблеми.[27][36]

— На 6. декември 2023. македонската телевизија потврдила дека нема да учествува на ова изданиеи ќе се фокусирати на обележавањето на 80. годишнината од македонското радио и 60. годишнината на македонската телевизија, но ќе извршува пренос на фестивалите директно на својата телевизија.[37]

— На 5. јуни 2023, беше потврдено дека нема да учествува, поради ниската заинтересираност на гледачите.[38]

Земјите кои учествуваа во претходните години, но не беа на списокот на учесници за натпреварот во 2024 година. се:


Земјите кои учествуваа во претходните години, но не се членки на ЕРУ и се спречени да учествуваат на натпреварот во 2024 година. се:


Производство[уреди | уреди извор]

Евровизија 2024 година. ќе биде продуциран од радиодифузерот Sveriges Television</link> (). Главниот тим го сочинуваат Ебе Адиелсен како главен извршен продуцент, Кристел Толс Вилерс како извршен продуцент задолжен за комуникации, Тобијас Оберг како извршен директор за производство и Јохан Бернаген како извршен продуцент, Кристера Бјеркмана [ ] како продуцент на натпреварот и Пера Бланкенса [ ] како ТВ продуцент. Други членови на продукцискиот тим се шефот на продукцијата Дејвид Весен, шефот на правниот сектор Матс Линдрен, шефот на медиумите Медлин Синдинг-Ларсен и извршната асистентка Линеа Лопез.[39][40][41]

Водители[уреди | уреди извор]

На 5. февруари 2024 година шведската телевизија објави дека водители на сите три вечери на натпреварот ќе биде водителка и комичар Петра Меде, која беше водителка на натпреварот во 2013 година. и 2016 година, како и шведската актерка Малин Окерман .[42]

Формат[уреди | уреди извор]

Предглед на натпреварот[уреди | уреди извор]

Прво полуфинале[уреди | уреди извор]

Второ полуфинале[уреди | уреди извор]

Финале[уреди | уреди извор]

Контроверзии[уреди | уреди извор]

Учество на Израел[уреди | уреди извор]

Од почетокот на војната меѓу Израел и ХАМАС на 7 октомври 2023 година, започна повикување за исклучување на Израел од натпреварот заснован на хуманитарната криза предизвикана од инвазијата на Преминот на Газа од страна на Израел.[43][44] Ова вклучува и протести и петиции кон националните емитери во повеќе учеснички земји, најзначајно во Финска,[45] во Исланд[46] и во Норвешка,[47] барајќи да се повлечат или да се врши притисок кон EBU за исклучување на Израел. Исландскиот емитер -{RÚV}- ќе го разгледа своето учество (или неучество) со победникот на нивниот национален избор.[48] Се до февруари 2024 година, ниту еден емитер не изразил остра противопоставување на учеството на Израел; меѓутоа, како одговор на јавните повици во Словенија, словенечкиот емитер РТВСЛО бара од EBU да одржи разговори со емитерите околу оваа ситуација.[49][50]

Во ноември 2023 година, продукциската екипа на домашниот емитер -{SVT}- изјави дека безбедносните мерки ќе бидат зголемени и ќе биде во контакт со полицијата во Малме во текот на натпреварот, наведувајќи го ризикот од потенцијални терористички напади како резултат на конфликтот.[51] На 21 февруари, израелската новинарска агенција -{Ynet}- објавила членок во кој тврди дека EBU го одбил потенцијалниот песен October Rain заснован на политички мотивирани зборови, но и дека -{Kan}- нема намера да го промени песната како одговор, ризикувајќи исклучување од натпреварот.[52] EBU и -{Kan}- издадоа изјави по оваа тема; EBU изјави дека песната се проверува моментално и ако не се согласува со правилата на натпреварот, -{Kan}- ќе добие можност да ги промени зборовите на песната или да испрати нова песна до 11 март.[53][54] -{Kan}- изјави дека ако EBU бара песната да се промени, тоа нема да се направи, и затоа -{Kan}- ќе мора да се повлече од натпреварот. Мики Зохар, министерот за култура и спорт на Израел, ја опиша можноста на одбивање на песната од страна на EBU како „скандалозна" и „повика EBU да продолжи да се однесува професионално и неутрално и да не дозволи политиката да влијае на уметноста”.[55]

Протести[уреди | уреди извор]

Определен број национални финали беа прекинати од активисти кои бараа бојкот на натпреварот или исклучување на Израел месеци пред натпреварот. Ова вклучуваше првата полуфинале на норвешката селекција Melodi Grand Prix каде некој се покачи на сцената за време на преносот,[56] втората полуфинале на шведската селекција Melodifestivalen каде двајцата членови на публиката носеа костими на лубеница (симбол на протестот на Палестина) и држеа знаци кои покажуваа внимание кон целата на палестинската деца од страна на израелската војска,[57] како и селекциите во Данска и Финска, каде протестантите се околу локациите на самиот натпревар барајќи бојкот на натпреварот.[58][59] Протестите продолжија и во текот на натпреварот, како на пример во ноември 2023 година кога Малме остави дека некои од учесниците беа во опасност. Натпреварот во 2024 година имаше и дополнителни безбедносни мерки поради терористичките закани, вклучувајќи заштитни објекти и појачано видео набљудување, а и предлогот за затворање на спортската планина Калацкулце за време на натпреварот од страна на домашните безбедносни органи. Шведската полиција пријавила дека инциденти, на среќа, не биле регистрирани.[60] Конечно, ноември 2023 година, шпанскиот влез во натпреварот беше исто така објавен со реакции од гледачите и гласачите, особено по неговото потврдување на учеството во натпреварот.[61] На 11 февруари 2024 година, активистите кои бараа бојкот на натпреварот го одбележаа последниот ден за поднесување на песни со демонстрација пред канцеларијата на домашниот емитер -{SVT}- во Стокхолм, заедно со неколку од учесниците на шведската селекција Melodifestivalen и публиката. Оваа демонстрација продолжи неколку минути и не пријави инциденти. Како одговор на тие протести, шведските органи пуштени нови безбедносни мерки за време на националниот финал и во текот на самото натпреварување во мај.[62]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Eurovision 2023 Winner's Press Conference with Loreen“. Eurovision.tv (англиски). European Broadcasting Union (EBU). 2023-05-14. Посетено на 2023-05-14.
 2. 2,0 2,1 2,2 Andersson, Rafaell (2023-06-10). „Eurovision 2024: Gothenburg Prepares Bid To Host“. Eurovoix. Посетено на 2023-06-10.
 3. „Stockholm vill ha Eurovision Song Contest“ [Stockholm wants the Eurovision Song Contest]. Expressen (шведски). 2023-06-07. Посетено на 2023-06-08.
 4. Granger, Anthony (2023-06-08). „Eurovision 2024: Sandviken Will Not Progress With Bid to Host“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2023-06-08.
 5. Ahlinder, Stina (2023-06-13). „Örnsköldsvik kommun ansöker om att arrangera Eurovision 2024“ [Örnsköldsvik Municipality applies to organize Eurovision 2024]. SVT Nyheter (шведски). Посетено на 2023-06-13.
 6. Jiandani, Sanjay (2023-06-13). „Eurovision 2024: Malmo applies to host the event“. ESCToday (англиски). Посетено на 2023-06-13.
 7. 7,0 7,1 7,2 „Varken Göteborg eller Örnsköldsvik får Eurovision song contest 2024“ [Neither Gothenburg nor Örnsköldsvik will host the Eurovision song contest in 2024]. 2023-07-07. Посетено на 2023-07-07.
 8. 8,0 8,1 „MALMÖ CHOSEN AS HOST CITY FOR 68TH EUROVISION SONG CONTEST IN MAY 2024“. Европска радиодифузна унија. 2023-07-07. Посетено на 2023-07-07.
 9. Toppolitikern öppnar famnen för Eurovision 2024 – men inte plånboken. https://sverigesradio.se/artikel/toppolitikern-oppnar-famnen-for-eurovision-2024-men-inte-planboken. Retrieved 2023-05-16. 
 10. Got Event satsar för att anordna Eurovision: "Vill välkomna Europa". https://sverigesradio.se/artikel/got-event-satsar-for-att-anordna-eurovision-vill-valkomna-europa. Retrieved 2023-05-16. 
 11. Karlsson, Samuel (16. 5. 2023). „Här vill politikerna bygga nya Scandinavium“ [Here is where politicians want to build the new Scandinavium]. Byggvärlden (шведски). Посетено на 21. 5. 2023. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 12. Åsgård, Samuel (15. 5. 2023). „Norrlandskommunen vill ha Eurovision - 'Skulle ge en annan bild av Sverige' [Norrlandskommunen wants Eurovision - "Would give a different image of Sweden"]. Dagens Samhälle (шведски). Посетено на 16. 5. 2023. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 13. „När Stockholm sviker – Eskilstuna välkomnar Eurovision“ [If Stockholm fails, Eskilstuna welcomes Eurovision]. Eskilstuna-Kuriren (шведски). 17. 5. 2023. Посетено на 18. 5. 2023. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 14. Hon vill att Eurovision arrangeras i Jönköping: "Stora event är vi ju vana vid". https://sverigesradio.se/artikel/hon-vill-att-eurovision-arrangeras-i-jonkoping-stora-event-ar-vi-ju-vana-vid. Retrieved 2023-05-20. 
 15. Jönköping med i striden om Eurovision: "Viktigt att vi vågar sticka ut". https://sverigesradio.se/artikel/jonkoping-med-i-striden-om-eurovision-viktigt-att-vi-vagar-sticka-ut. Retrieved 2023-05-26. 
 16. Gillberg, Jonas (15. 5. 2023). „Malmö inväntar SVT om ESC-finalen: 'Vi vill alltid ha stora evenemang' [Malmö awaits SVT about the ESC final: "We always want big events"]. Sydsvenskan (шведски). Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 17. Granger, Anthony (2023-05-15). „Eurovision 2024: Malmö Prepared to Bid to Host Eurovision“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2023-05-16.
 18. „Partille öppnar för Eurovision Song Contest 2024: Vi kan arrangera finalen“ [Partille opens to the Eurovision Song Contest 2024: We can organise the final]. Partille Tidning (шведски). Посетено на 20. 5. 2023. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 19. van Waarden, Franciska (2023-05-22). „Eurovision 2024: Sandviken City Council to Examine a Potential Hosting Bid“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2023-05-22.
 20. Jansson, Arvid (2023-05-21). „Sandvikens kommun vill ta Eurovision Song Contest till Göransson Arena“ [Sandviken Municipality wants to take the Eurovision Song Contest to the Göransson Arena]. SVT Nyheter (шведски). Посетено на 2023-05-23.
 21. „Fotbollslagen säger nej till Eurovision på Stockholms stora arenor“ [The football teams say no to Eurovision in Stockholm's big arenas]. Dagens Nyheter (шведски). 14. 5. 2023. Посетено на 16. 5. 2023. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 22. Granger, Anthony (2023-05-15). „Eurovision 2024: Stockholm's Football Teams Don't Want to Move for Eurovision“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2023-05-16.
 23. Washak, James (2023-05-16). „Eurovision 2024: Stockholm's Aim is for the Friends Arena to Host the Contest“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2023-05-16.
 24. Granger, Anthony (15. 5. 2023). „Eurovision 2024: Stockholm's Football Teams Don't Want to Move for Eurovision“. Eurovoix. Посетено на 20 May 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 25. Silva, Emanuel (2023-06-20). „Uppgifter: Stockholm vill bygga ny arena för Eurovision“ [Details: Stockholm wants to build a new arena for Eurovision]. Aftonbladet (шведски). Посетено на 2023-06-20.
 26. 26,0 26,1 „Which countries? FAQs“. eurovision.tv. EBU. Посетено на 22. 5. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 27. 27,0 27,1 „Eurovision 2024: 37 broadcasters head to Malmö“. Eurovision.tv. Посетено на 5. 12. 2023.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 28. Stephenson, James (2024-01-25). „Romania: Romania Will Not Compete in Eurovision 2024“. Eurovoix. Посетено на 2024-01-29.
 29. „Eurovision 2024 Ukraine: alyona alyona & Jerry Heil - 'Teresa & Maria'. Eurovisonworld. Посетено на 2024-02-12.
 30. Popescu, David (2024-02-17). „Moldova: Natalia Barbu returns after 17 years“. ESC United.
 31. „New heights for Iceland - Hera Björk wins 'Söngvakeppnin' with 'Scared Of Heights'. Eurovision.tv. EBU. 2024-03-02. Посетено на 2024-03-02.
 32. Granger, Anthony (2023-08-17). „Andorra: RTVA Will Not Participate in Eurovision 2024“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2023-08-17.
 33. Jiandani, Senjay Sergio (2023-08-18). „Andorra: RTVA confirms non participation at Eurovision 2024“. ESCToday (англиски). Посетено на 2023-09-01.
 34. Jiandani, Sanjay (2023-08-02). „Bosnia & Herzegovina: BHRT confirms non participation at Eurovision 2024“. ESCToday (англиски). Посетено на 2023-08-02.
 35. Jiandani, Sanjay (2023-09-15). „Monaco: MMD-TVMONACO will not compete at Eurovision 2024“. ESCToday. Посетено на 2023-09-15.
 36. „CA al SRTv nu a aprobat participarea la Eurovision 2024“ [The Board of Directors of SRTV did not approve the participation in Eurovision 2024]. tvr.ro (Romanian). TVR. Посетено на 2024-01-25.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 37. Stephenson, James (2023-12-06). „North Macedonia: MRT Explains Absence from Eurovision 2024“. Eurovoix. Посетено на 2023-12-06.
 38. Ibrayeva, Laura (2023-06-05). „Slovakia: RTVS Rules Out Eurovision 2024 Participation“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2023-06-05.
 39. Грешка во повикувањето на Шаблон:Наведена изјава за печат: Параметарот title мора да се определи
 40. „SVT appoints Eurovision Song Contest 2024 core team“. Eurovision.tv. EBU. 2023-06-14. Посетено на 2023-06-14.
 41. „Eurovision 2024 core team for Malmö is now complete“. Eurovision.tv (англиски). EBU. 2023-09-11. Посетено на 2023-09-11.
 42. „Petra Mede and Malin Åkerman will host the Eurovision Song Contest 2024“. Eurovision.tv. 2024-02-05. Посетено на 2024-02-05.
 43. Savage, Mark (8 февруари 2024). „Израел го избира учесникот за Евровизија 2024 година во сред опколување“. BBC News (англиски). BBC. Посетено на 9 февруари 2024.
 44. Marshall, Alex; Sella, Adam (7 февруари 2024). „Израел го избира учесникот за Евровизија додека траат кампањите за бојкот“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 9 февруари 2024.
 45. Vanha-Majamaa, Anton (16 јануари 2024). „Музичарите пратија апел до Yle, барајќи бојкот на Израел во Евровизија“ [Музичарите пратија петиција до Yle во која бараат бојкот на Израел во Евровизија] (фински). Yle. Посетено на 17 јануари 2024.
 46. Kristjánsson, Alexander; Signýjardóttir, Ástrós (18 декември 2023). „Уредникот на радиото прифати 9.000 потписи за бојкот на Евровизија“ [Уредникот на радиото прифати 9.000 потписи за бојкот на Евровизија]. ruv.is (исландски). RÚV. Посетено на 24 декември 2023.
 47. Edland, Gyrid Friis; Visker, Nora; Christensen, Siri B.; Hoen, Espen Sjølingstad (5 јануари 2024). „Демонстрации пред NRK пред издавањето на MGP: Никој не зборува“ [Демонстрации пред NRK пред издавањето на MGP: „Никој не зборува“]. VG (норвешки букмол). Посетено на 8 јануари 2024.
 48. Valsson, Andri Yrkill (23 јануари 2024). „Не е јасно дали Исланд ќе учествува на Евровизија“ [Не е јасно дали Исланд ќе учествува на Евровизија] (исландски). RÚV. Посетено на 23 јануари 2024.
 49. „RTV Slovenija ќе ги повика членовите на EBU да извршат содржателна расправа со членовите околу учеството на Израел“ [RTV Slovenia ќе ги повика членовите на EBU да извршат содржателна расправа со членовите околу учеството на Израел] (словенечки). RTVSLO. 7 февруари 2024 година. Посетено на 10 февруари 2024 година. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 50. Volk, Luka. „Словенија може да го повика Евровизија да го исклучи Израел“ [Словенија може да го повика Евровизија да го исклучи Израел]. Mladina. Посетено на 10 февруари 2024.
 51. Andersson, Rafaell (6 ноември 2023). „Евровизија 2024: Безбедноста на натпреварот под дискусија“. Eurovoix (англиски). Посетено на 23 декември 2023.
 52. Boker, Ran (21 февруари 2024). „Евровизија е во опасност: песната може да биде исклучена поради "политички зборови", корпорацијата настојува: нема да ја замени“. Ynet (хебрејски). Посетено на 21 февруари 2024.
 53. Asraf Mizrahi, Dorit (21 февруари 2024). „Израел не ќе учествува на Евровизија 2024 година? Дебатата за одбраната песна“ [Израел не ќе учествува на Евровизија 2024 година? Дебатата за одбраната песна]. Kan Hadashot (хебрејски). Kan. Посетено на 21 февруари 2024.
 54. Boker, Ran (21 февруари 2024). „Министерот за надворешни работи Израел Кац: "Нашиот право да пееме за тоа што помина; EBU: "Ќе биде дадена можност за замена на песната" [Министерот за надворешни работи Израел Кац: "Нашиот право да пееме за тоа што помина; EBU: "Ќе биде дадена можност за замена на песната"]. Ynet (хебрејски). Посетено на 21 февруари 2024.
 55. Granger, Anthony (21 февруари 2024). „Израел: Кан потврдува дека Израел ќе се повлече од Евровизија 2024 ако нејзината песна е забранета“. Eurovoix. Посетено на 21 февруари 2024.
 56. Tjoflot, Eirin (13 јануари 2024). „Руда-политичар во возење на MGP-пренос“ [Политичар на Мелоди Гранд При] (норвешки нинорск). NRK. Посетено на 14 јануари 2024.
 57. Rätzer, Sarah; Loberg, Therese (12 февруари 2024). „Активистите: Зошто направивме протест на Мелоди“ [Активистите: Зошто направивме протест на Мелоди]. Expressen (шведски). Посетено на 18 февруари 2024.
 58. Lagoni Pedersen, Marie (17 февруари 2024). „Мелоди Гранд При започнат со демонстрација: Сакаат Израел да биде исклучен од Евровизија“ (дански). DR. Посетено на 18 февруари 2024.
 59. „UMK | Колкото луѓе го изразија своето мислење во Тампере - бараат Израел да се избрише од Евровизија“ [Колкото луѓе го изразија своето мислење во Тампере - бараат Израел да се избрише од Евровизија]. Helsingin Sanomat (фински). 10 февруари 2024. Посетено на 18 февруари 2024.
 60. Sveriges Radio (26 март 2024). „Шведската полиција изјави дека се организираше засилена безбедност на Евровизија“ [Шведската полиција изјави дека се организираше засилена безбедност на Евровизија]. Sveriges Radio (шведски). Посетено на 26 март 2024.
 61. Herrera, Eduardo (15 ноември 2023). „Критиките на шпанскиот проект за Евровизија во 2024 година“ [Критиките на шпанскиот проект за Евровизија во 2024 година]. 20 minutos (шпански). Посетено на 23 декември 2023.
 62. Lagoni Pedersen, Marie (11 февруари 2024). „Организирана демонстрација пред SVT: Защо беа събрани мелоди и активисти?“ [Организирана демонстрација пред SVT: Защо беа събрани мелоди и активисти?] (дански). DR. Посетено на 18 февруари 2024.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.