Гимеш-Фагет

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ѓимеш-Фагет)
Прејди на: содржини, барај
Гимеш-Фагет
Општина
Гимеш-Фагет се наоѓа во Романија
Гимеш-Фагет
Координати: 46°35′ СГШ 26°04′ ИГД / 
Држава  Романија
Округ Бакау
Население (2002)[1] 5.340
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Гимеш-Фагет (романски: Ghimeş-Făget; унгарски: Gyimesbükk) е општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 5.340 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]