Разлика помеѓу преработките на „Светска турнеја UCI 2011“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с
{{Инфокутија велосипедска сезона
<!-- Details -->
| name = Светска турнеја UCI 2011
| edition = 1
| location = [[Европа]], [[Канада]], [[Австралија]] и [[Кина]]
| rounds = 27
<!-- Winners -->
| individual_champion = {{атлетзнаме|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}}
| individual_champion_team = {{ct|OLO|2011}}
}}
 
'''[[Светска турнеја UCI]] 2011''' било третототрето издание на системот за пласман лансиран од страна на [[Меѓународен велосипедистички сојуз|Меѓународниот велосипедистички сојуз]] (UCI) во 2009 година. Турнејата започнала со [[Тур Даун Андер 2011|Тур Даун Андер]] со првата етапа на 18 јануари и се состоела од 14 етапни трки и 13 еднодневни трки, кулминирајќи на [[Џиро ди Ломбардија]] на 15 октомври.
__TOC__
{{clear}}
Сите 26 настани од [[Светска турнеја UCI 2010|Светската турнеја UCI 2010]] биле вклучени, иако пласманот во [[UCI ProTour]], во кои спаѓале 16 настани, претходно била распуштена. Во прилог на овие, петоетапната трка [[Трка околу Пекинг]] била додадена на распоредот.
 
18 екипи кои имале ''UCI ProTeam'' статус биле обврзани да учествуваат на сите трки. Организаторите на секоја трка можеле дополнително да повикаат други екипи, кои имале UCIпрофесионален Pro-Continentalконтинентален статус или по ад-хок национален избор, да се натпреваруваат.
 
{| class="wikitable"
|-
!width=15%|Трка
!width=6% |Датум
!width=19%|Победник
!width=19%|Втор
|{{атлетзнаме|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(100 бода)
|{{атлетзнаме|[[Френк Шлек]]|ЛУК}} <br/>(80 бода)
|{{атлетзнаме|[[ЕндиАнди Шлек]]|ЛУК}} <br/>(70 бода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|align=center| нема
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{знамеикона|Италија}} [[Џиро д’Италиад’Италија 2011|Џиро д’Италиад’Италија]]
|7 Мај - 29 Мај
|{{атлетзнаме|[[Микеле Скарпони]]|ИТА}}† <br/>(170 бода)
|align=center| нема
|-
|{{знамеикона|Франција}} [[ГП Уест-Западна Франција 2011|ГП Уест-Западна Франција]]
|28 Авг
|{{атлетзнаме|[[Грега Боле]]|СЛО}} <br/>(80 бода)
== Поредок ==
 
За промена од претходните години, само возачите од [[''UCI ProTeam]]'' можеле да освојуваат поени за светскиот пласман.<ref>[http://www.uciworldtour.com/Modules/BUILTIN/getObject.asp?MenuId=MTcxNw&ObjTypeCode=FILE&type=FILE&id=34028&LangId=1 UCI Велосипедски регулативи за оваа година (поглавје X)]</ref>
 
Алберто Контадор, кој завршил на крајот на третото место во индивидуалниот поредок, по повлекувањето на неговите резултати во февруари 2012 и неговите бодови биле преместени. Шпанија била предводник во националниот поредок, пред повлекувањето на неговите резултати.
|-
|align=center |13
|{{атлетзнаме|[[ЕндиАнди Шлек]]|ЛУК}}
|{{ct|LEO|2011}}
|align=center|252
|}
 
* 230 возачи досега имаат освоено бодови, но UCI го повлече [[Александар Колобнев]] од списокот, откако излезе позитивен на [[хидрохлоротијазид]] во текот на [[Тур де Франс 2011|Тур де Франс]]. Единствено неговите индивидуални бодови беа повлечени, додека освоените 30 бодови на Колобнев сè уште се сметаат за неговата екипа и држава во другите пласмани. 45 дополнителни возачи надвор од екипите на ''ProTour'' имаат завршени вона позицииместа со кои освоиле бодови.
 
=== Екипно ===
|{{ct|LEO|2011}}
|align=center|1024
|[[Френк Шлек|Ф. Шлек]] (284), [[ЕндиАнди Шлек|ЕА. Шлек]] (252), [[Фабијан Канчелара|Канчелара]] (252), [[Јакоб Фуглсанг|Фуглсанг]] (136) [[Оливер Цауг|Цауг]] (100)
|-
|align=center|4
|{{ct|QST|2011}}
|align=center|383
|[[Том Бонен|Бонен]] (140), [[Силвен Шаванел|Шаванел]] (90), [[Гералд Чолек|Чолек]] (67), [[Дрис ДевенинДевенинс|ДевенинДевенинс]] (50), [[Дарио Каталдо|Каталдо]] (36)
|-
|align=center|17
=== Национален ===
 
Националниот поредок се пресметува со додавање на бодовите на првите пет возачи регистрирани во соодветната нација во табелата. Нациите со ист број на бодови се пласираат според нивниот најдобар рангиран возач. Националниот пласман се користи при одредувањето колку возачи една држава може да има на [[Светско друмско првенство UCI – машка друмска трка|Светското првенство]]<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.cyclingnews.com/news/latest-uci-rankings-reveal-the-chase-for-points|title=Последниот UCI пласман ја засили борбата за бодови|date=9 август 2011|accessdate=9 август 2011|publisher=Future Publishing Limited|work=Cyclingnews}}</ref> и на [[Летни олимписки игри 2012|Олимпијадата]]<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.uci.ch/Modules/BUILTIN/getObject.asp?MenuId=&ObjTypeCode=FILE&type=FILE&id=NjkzODE&LangId=1|title=Квалификационен систем - Игри на 30-та Олимпијада|date=|accessdate=|publisher=|work=UCI}}</ref>.
 
{| class="wikitable"
|{{државнознаме|ХОЛ}}
|align=center|707
|[[Роберт Гесинк|Гесинк]] (222), [[Бауке Молема|Молема]] (190), [[Стевен Краусвејк|Краусвејк]] (128), [[Ваут Пулс|Пулс]] (94), [[Лауренс тен Дам|Тен дамДам]] (73)
|-
|align=center|8
|{{државнознаме|ЛУК}}
|align=center|536
|[[Френк Шлек|Ф. Шлек]] (284), [[ЕндиАнди Шлек|ЕА. Шлек]] (252)
|-
|align=center|10
|{{државнознаме|ИРС}}
|align=center|319
|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Мартин]] (296), [[Николас Роуш|Роуш]] (19), [[Филип ДењанДејгнан|ДењанДејгнан]] (4)
|-
|align=center|14
! style="width:25%;"| '''Национален'''
|-
|'''[[Тур Даун Андер 2011|Тур Даун Андер]]'''<br />([[Камерон Мајер]])
|[[Камерон Мајер]]
|{{ct|RAB|2011}}
|rowspan=8|[[Австралија]]
|-
|'''[[Париз-Ница 2011|Париз-Ница]]'''<br />([[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]])
|[[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]]
|rowspan=6|{{ct|THR|2011}}
|-
|'''[[Тирено-Адријатико 2011|Тирено-Адријатико]]'''<br />([[Кедел Еванс]])
|[[Кадел Еванс]]
|-
|'''[[Милано-Сан Ремо 2011|Милано-Сан Ремо]]'''<br />([[Метју Гос]])
|rowspan=5|[[Метју Гос]]
|-
|'''[[Волта а Каталуња 2011|Волта а Каталуња]]'''<br />([[Алберто Контадор]])
|-
|'''[[Гент-Вевелгем 2011|Гент-Вевелгем]]'''<br />([[Том Бонен]])
|-
|'''[[Трка околу Фландрија 2011|Трка околу Фландрија]]'''<br />([[Ник Нијенс]])
|-
|'''[[Трка околу Баскија 2011|Трка околу Баскија]]'''<br />([[Андреас Кледен]])
|rowspan=4|{{ct|RSH|2011}}
|-
|'''[[Париз-Рубе 2011|Париз-Рубе]]'''<br />([[Јохан Вансумерен]])
|rowspan=2|[[Фабијан Канчелара]]
|[[Италија]]
|-
|'''[[Амстел Голд Рејс 2011|Амстел Голд Рејс]]'''<br />([[Филип Жилбер]])
|rowspan=4|[[Белгија]]
|-
|'''[[Флеш Валон 2011|Флеш Валон]]'''<br />([[Филип Жилбер]])
|rowspan=6|[[Филип Жилбер]]
|-
|'''[[Лиеж-Бастон-Лиеж 2011|Лиеж-Бастон-Лиеж]]'''<br />([[Филип Жилбер]])
|{{ct|LEO|2011}}
|-
|'''[[Тур де Романди 2011|Тур де Романди]]'''<br />([[Кедел Еванс]])
|rowspan=4|{{ct|THR|2011}}
|-
|'''[[Џиро д'Италиад’Италија 2011|Џиро д'Италиад’Италија]]'''<br />([[Алберто Контадор]])
|rowspan=14|[[Шпанија]]
|-
|'''[[Критериум ду Дофине 2011|Критериум ду Дофине]]'''<br />([[Бредли Вигинс]])
|-
|'''[[Тур де Свис 2011|Тур де Свис]]'''<br />([[Леви Лајпхајмер]])
|-
|'''[[Тур де Франс 2011|Тур де Франс]]'''<br />([[Кедел Еванс]])
|rowspan=6|[[Кедел Еванс]]
|rowspan=7|{{ct|LEO|2011}}
|-
|'''[[Класика де Сан Себастијан 2011|Класика де Сан Себастијан]]'''<br />([[Филип Жилбер]])
|-
|'''[[Трка околу Полска 2011|Трка околу Полска]]'''<br />([[Питер Саган]])
|-
|'''[[Енеко Тур 2011|Енеко Тур]]'''<br />([[Едвалд Боасон Хаген]])
|-
|'''[[Ватенфал Класик 2011|Ватенфал Класик]]'''<br />([[Едвалд Боасон Хаген]])
|-
|'''[[ГП Уест-Западна Франција 2011|ГП Уест-Западна Франција]]'''<br />([[Грега Боле]])
|-
|'''[[Гран при Квебек 2011|ГП Квебек]]'''<br />([[Филип Жилбер]])
|rowspan=6|[[Филип Жилбер]]
|-
|'''[[Вуелта а Еспања 2011|Вуелта а Еспања]] '''<br />([[Хуан Хосе Кобо]])
|rowspan=5|{{ct|OLO|2011}}
|-
|'''[[Гран при Монтреал 2011|ГП Монтреал]]'''<br />([[Руј КостаКошта (велосипедист)|Руј КостаКошта]])
|-
|'''[[Трка околу Пекинг 2011|Трка околу Пекинг]]'''<br />([[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]])
|-
|'''[[Џиро ди Ломбардија 2011|Џиро ди Ломбардија]]'''<br />([[Оливер Цауг]])
|-
|Повлекување на резултатите на Контадор

Прегледник