Северномакедонско наречје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Северномакедонското наречје е едно од трите наречја на македонскиот јазик. Ова наречје се зборува на територијата на северна и североисточна Македонија, околу градовите Скопје, Тетово, Драгаш, Куманово, Кратово, Крива Паланка и Свети Николе. Наречјето се дели на две подгрупи и тоа: западна група и источна група.

Дијалекти на северномакедонското наречје[уреди | уреди извор]