Анталија (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Анталија (провинција))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анталија
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Анталија во Турција
Местоположба на покраината Анталија во Турција
ЗемјаТурција
РегионСредоземен
Површина
 • Total20,723 км2 (8,001 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total2,070,663
 • Густина0,000.100/км2 (0,00.026/ми2)
 • Градскo714,000
Повик. бр.0242
Рег. таб.07

Анталија (турски: Antalya) е покраина во југозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Анталија. Покраината има 2 070 663 жители (2006) и површина од 20 723 кв.км. Разделен е на 15 општини.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]