Џинибег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Предлошка:Инфокутија за планински врв

Џинибег — планински врв на Шар Планина, во северозападниот дел на Република Македонија. Тој е составен дел на Шар Планина и неговата височина е 2.610 метри.

Од врвот почнува клисурата на реката Пена, која завршува на спустот во Тетово.[1]

Наводи

  1. Група автори (2016). „Клисура на реката Пена“. Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. стр. 152. ISBN 978-9989-110-90-0.