Разлика помеѓу преработките на „Општина Пехчево“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Редовни настани: Јазична исправка, replaced: дестинации → одредишта using AWB
с (→‎Населени места: Дотерување на табели, replaced: | '''религија''' → | '''Вероисповед''', | '''вкупно''' → | '''Вкупно''' (2), Православни using AWB)
с (→‎Редовни настани: Јазична исправка, replaced: дестинации → одредишта using AWB)
Како дел од активностите за прославување на Павловден, на 13.07.2013 година се одржа и традиционалниот Етно саем – Пехчевски Павловден на кој се представија произодители на традиционална храна и ракотворби. Организирањето на ,, Пехчевски Павловден ,, овозможи промоција и презентација на традиционална храна, домашни ракотворби и занаети, не само од Пехчевскиот крај туку од цела Македонија. Оваа манифестација се организира во Пехчево веќе по четврти пат и секоја година има се повеќе заинтересирани учесници.
 
Со овие настани, покрај негувањето на традиционалната вредност, што е една од определбите за развој на Општина Пехчево, во иднина очекуваме да имаме поголем број на туристи и посетители во Пехчево во летниот период. Овие настани надополнети со туристичките атракции : водопадите, природните убавини, традиционалната пехчевска кујна ќе придонесат Пехчево да биде една од атрактивните туристички дестинацииодредишта како за домашните така и за странските гости.
 
== Личности ==

Прегледник