Бејаз Тепе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бејаз Тепе
Средна Бејаз Тепе 12.jpg
Поглед на врвот Бејаз Тепе
Највисока точка
Надм. вис.1.348 м
Координати41°50′47″N 22°49′5″E / 41.84639° СГШ; 22.81806° ИГД / 41.84639; 22.81806Координати: 41°50′47″N 22°49′5″E / 41.84639° СГШ; 22.81806° ИГД / 41.84639; 22.81806
Географија
Матичен венецСредна
Искачување
Прво освојувањенепознато
Најлесен патод с.Разловци и Нов Истевник

Бејаз Тепе или Бејас Тепе[1] (турски: Beyaz Tepe, македонски: Бел Рид) — највисок врв на планината Средна во источна Македонија, меѓу долините на реките Брегалница и Желевица. Се наоѓа во средишниот дел на планинското било и се одликува со не многу голема издаденост поради што тој речиси воопшто не е забележителен и видлив од селата Разловци и Нов Истевник, од каде води обележана планинарска патека. Врвот Бејаз Тепе бил искачен во официјалната програма на Планинарски предизвик „12 Врвови“[2].

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Бејас Тепе". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 139. 
  2. „Искачен Бејаз Тепе, вториот врв од програмата ,,12 Врвови". Вечер. 4 ноември 2018. Посетено на 16 ноември 2018.[мртва врска]