Црник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црник
Сретсело во Црник.jpg

Сретселото во Црник

Црник is located in Македонија
Црник
Местоположба на Црник во Македонија
Црник на интерактивна карта

Координати 41°50′58″N 22°54′6″E / 41.84944° СГШ; 22.90167° ИГД / 41.84944; 22.90167Координати: 41°50′58″N 22°54′6″E / 41.84944° СГШ; 22.90167° ИГД / 41.84944; 22.90167
Регион Logo of Eastern Region, Macedonia.svg Источен
Општина Coat of arms of Pehčevo Municipality.svg Пехчево
Област Пијанец
Население 707[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2326
Повик. бр. 033
Шифра на КО 01015
Надм. вис. 860 м
Црник на општинската карта
Црник во Општина Пехчево.svg

Атарот на Црник во рамките на општината
Commons-logo.svg Црник на Ризницата


Црник — село во Општина Пехчево, во областа Пијанец, во околината на градот Пехчево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Влезот во селото

Селото се наоѓа во областа Пијанец, во северниот дел на територијата на Општина Пехчево, чиј атар се допира со државната гранична линија со Бугарија.[2] Селото се наоѓа на надморска височина од 860 метри.[2]

Атарот е голем, кој зафаќа простор од 33 км2. На него обработливото земјиште зазема површина од 1.189 хектари, на пасиштата отпаѓаат 1.043 хектари, а на шумите 851 хектар.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век, Црник било село во рамките на Малешевската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото, во основа, има мешовита земјоделска функција.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Црник имало 1.600 жители.[3]

Црник во 1961 година имало 978 жители, од кои 520 биле Турци, 332 Македонци и 13 жители Срби. Во 1994 година бројот малку се намалил, поточно на 752 жители, од кои 331 Турчин, 231 Ром и 188 Македонци.[2]

Според последниот попис од 2002 година, во селото Црник живееле 707 жители, од кои 103 Македонци, 326 Турци, 267 Роми, 4 Срби и 7 останати.[1]

Во табелата во продолжение е прикажано движењето на вкупното население и етничка припадност во Црник:[4]

Години Македонци Албанци Турци Роми Срби Ост. Вкупно
1948 1.107
1953 353 0 775 52 4 43 1.227
1961 332 0 520 13 113 978
1971 510 0 387 8 2 39 946
1981 284 0 386 239 0 18 927
1991 207 0 362 289 1 10 869
1994 188 1 331 231 0 1 752
2002 103 0 326 267 4 7 707

* Извор: Државен завод за статистика на Република Македонија (1948-2002), според податоци од официјалните пописи во соодветните години.

Родови[уреди | уреди извор]

Според истражувањата на Бранислав Русиќ во 1953 година, родови во селото:

Македонско муслимански (Читаци)

 • Староседелци: Чорбарци (1 к.), Цинговци (2 к.), Метковци (8 к.), Пиловци (7 к.), Јабокаровци (1 к.), Ошавовци или Черековци (2 к.), Муневци (2 к.), Шикаловци (4 к.), Емировци (2 к.), Смриковци (2 к.), Касаповци (5 к.), Дрклевци или Грутковци (12 к.), Маќевци (4 к.), Белимемовци или Амбовци (8 к.), Џитанци (4 к.), Туглијовци (1 к.), Мешковци или Тртевци (3 к.), Шамкаровци (3 к.), Цимерци (3 к.), Рамчовци (1 к.), Чепенковци (4 к.), Делимедовци (2 к.), Окаровци (1 к.), Ампалаковци (1 к.), Топузовци (5 к.), Муневци (1 к.), Кампелезовци (2 к.), Кантуровци (4 к.), Фетаовци (3 к.), Дестановци (1 к.), Нетепаровци (1 к.), Бакардановци (3 к.), Танки Суљовци (1 к.), Латовци (2 к.),
 • Со непознато потекло: Арнаутовци (6 к.)
 • Доселеници: Панчаровци (7 к.) доселени се во 1878 година од селото Панчарево; Џеваировци (1 к.) доселени се во 1918 година од селото Стар Истевник; Ајдиновци (1 к.) доселени се во 1937 година од селото Град.

Ромски

 • Со непознато потекло: Зуламовци (5 к.), Абалијовци (4 к.), Ридарци (5 к.), Љумбевци (1 к.), Јочевци (7 к.) и Ламовци (2 к.)

Македонски

Српски

 • Доселеници: Видановиќи (1 к.) доселени се во 1923 година од селото Јеловик кај Књажевац во Србија; Ристиќи (1 к.) и Михаиловиќи (1 к.) доселени се во 1932 година од околината на Врање; Неделковиќи (2 к.) доселени се во 1934 година од селото Панчарево, а таму од околината на Ужице.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Подрачното основно училиште „Ванчо Китанов“

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото влегува во рамките на Општина Пехчево, една од малкуте општини кои не биле изменети со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година. Во периодот од 1996-2004 година, селото било во рамките на некогашната Општина Пехчево.

Во периодот 1950-1952, селото било седиште на некогашната општина Црник, во која единствено село било Црник.

Во периодот 1952-1955, селото било во рамките на тогашната Пехчевска градска општина, во која покрај селото Црник се наоѓале градот Пехчево и селата Будинарци, Митрашинци, Негрево, Робово, Умлена и Чифлик.

Во периодот 1955-1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата Општина Берово.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Главната селска црква „Св. Петка“

Во селото постои избирачко место бр. 0024 според Државната изборна комисија, кое е сместено во основното училиште.[8]

На локалните избори во 2017 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 632 гласачи.[9] На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 599 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[11]
Цркви
Џамии[12]
Реки
Природни реткости[13]
 • Мелови — геоморфолошки форми со амфитеатрален изглед

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 21 мај 2018.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 314. Посетено на 21 мај 2018.
 3. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 229.
 4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). Извор: ДЗС.
 5. Русиќ, Бранислав. Фонд Русиќ. Архивски фонд на МАНУ к- 3, АЕ, 96/1 в.
 6. „Образование“. Посетено на 21 мај 2018.
 7. „Се уреди дворот на градинката во пехчевското село Црник“. Вечер. 24 април 2018. Посетено на 21 мај 2018.[мртва врска]
 8. „Описи на ИМ“. Посетено на 21 мај 2018.
 9. „Локални избори 2017“. Посетено на 12 декември 2017.
 10. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-05-05. Посетено на 5 мај 2019.
 11. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 12. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
 13. „Биолошка разновидност“. Посетено на 21 мај 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]