Тумба Трнска

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Могилска Тумба)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба Трнска
археолошко наоѓалиште
Тумба Трнска is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба Трнска
Тумба Трнска
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′29″N 21°22′42″E / 41.10806° СГШ; 21.37833° ИГД / 41.10806; 21.37833Координати: 41°6′29″N 21°22′42″E / 41.10806° СГШ; 21.37833° ИГД / 41.10806; 21.37833
Основни податоци
Име Тумба Трнска
Место Могила
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба Трнска или Могилска Тумба е археолошки локалитет во битолското село Могила. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на границата меѓу атарите на селата Могила и Трн, на околу 1 km северно од Мала и Голема Тумба кај селото Трн. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069