Амасија (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Амасија (провинција))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Amasya
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Amasya во Турција
Местоположба на покраината Amasya во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно море
Површина
 • Total5.520 км2 (2,130 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total334.786
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Повик. бр.0358
Рег. таб.05

Амасија (турски: Amasya) е покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Амасија. Покраината има 352 452 жители (2006) и плоштина од 5 520 кв.км. Разделен е на 7 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 40°41′59″N 35°41′11″E / 40.69972° СГШ; 35.68639° ИГД / 40.69972; 35.68639