Кастамону (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кастамони (покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Kastamonu
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Kastamonu во Турција
Местоположба на покраината Kastamonu во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно море
Површина
 • Total13.108 км2 (5.061 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total361.222
 • Густина28,000/км2 (71,000/ми2)
Повик. бр.0366
Рег. таб.37

Кастамони (турски: Kastamonu) е провинција во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Кастамони. Покраината има 322 759 жители (2006) и плоштина од 13 108 кв.км. Разделен е на 20 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 41°31′10″N 33°41′23″E / 41.51944° СГШ; 33.68972° ИГД / 41.51944; 33.68972