Истанбул (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Истанбул (провинција))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Istanbul
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Istanbul во Турција
Местоположба на покраината Istanbul во Турција
ЗемјаТурција
РегионМармара
Управа
 • УправникMuammer Güler
Површина
 • Total5,196 км2 (2,006 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total12,573,836
 • Густина2,4/км2 (6,3/ми2)
Повик. бр.0212 European side; 0216 Asian side
Рег. таб.34

Истанбул (турски: Istanbul) — покраина во северозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Истанбул . Покраината има 11 622 257 жители (2006) и површина од 5 196 км2. Разделена е на 32 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 41°09′27″N 28°52′06″E / 41.15750° СГШ; 28.86833° ИГД / 41.15750; 28.86833