Дузџе (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Дузџе(покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Duzce
Düzce
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Duzce во Турција
Местоположба на покраината Duzce во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно море
Површина
 • Total3.641 км2 (1.406 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total338.188
 • Густина93,000/км2 (240,000/ми2)
Повик. бр.0380
Рег. таб.81

Дузџе (турски: Düzce) е провинција во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Дузџе. Покраината има 323 328 жители (2006) и плоштина од 3 641 кв.км. Разделен е на 8 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 40°56′49″N 31°14′17″E / 40.94694° СГШ; 31.23806° ИГД / 40.94694; 31.23806