Водород пероксид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Водород пероксид
Structural formula of hydrogen peroxide
Ball-and-stick model of the hydrogen peroxide molecule
Назнаки
7722-84-1 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:16240 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL71595 Yes check.svgОк
ChemSpider 763 Yes check.svgОк
EC-број 231-765-0
2448
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG D00008 Yes check.svgОк
PubChem 784
RTECS-бр. MX0900000 (>90% soln.)
MX0887000 (>30% soln.)
UNII BBX060AN9V Yes check.svgОк
ОН-бр. 2015 (>60% soln.)
2014 (20–60% soln.)
2984 (8–20% soln.)
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед Very light blue color; colorless in solution
Густина 1.110 g/cm3 (20 °C, 30-percent)
1.450 g/cm3 (20 °C, pure)
Точка на топење
Точка на вриење
Miscible
Растворливост soluble in ether
Киселост (pKa) 11.62
Показател на прекршување (nD) 1.34
Вискозност 1.245 cP (20 °C)
Диполен момент 2.26 D
Термохемија
Ст. енталпија на
формирање
ΔfHo298
-4.007 kJ/g
Специфичен топлински капацитет, C 1.267 J/g K (gas)
2.619 J/g K (liquid)
Опасност
NFPA 704
Температура на запалување {{{value}}}
Смртоносна доза или концентрација:
1518 mg/kg
Слични супстанци
Слични супстанци Вода
Озон
Hydrazine
Hydrogen disulfide
Дополнителни податоци
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Водород пероксид (H2O2) е наједноставен претставник од групата на пероксиди. Тој е бистра течност, а како разблажен раствор е безбоен. Се користи како оксиданс.

Откривање[уреди | уреди извор]

Водород пероксидот првпат бил опишан во 1818 година од Луи Жак Тенар, кој го добил со третирање на бариум пероксид со азотна киселина.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Thénard, L. J. (1818). „Observations sur des nouvelles combinaisons entre l'oxigène et divers acides“. Annales de chimie et de physique, 2nd series. 8: 306–312.