Еугенол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еугенол
Eugenol
Eugenol 3D
Назнаки
97-53-0 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL42710 Yes check.svgОк
ChemSpider 13876103 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
PubChem 12636
UNII 3T8H1794QW Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Густина 1.06 g/cm3
Точка на топење
Точка на вриење
Штетност
Температура на запалување 104 °C
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Еугенол е органско соединение присутно кај некои видови растенија, особено кај карамфилчето и неговото етерно масло.