Метронидазол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Метронидазол
Систематско (IUPAC)
2-(2-methyl-5-nitro-1H-imidazol-1-yl)ethanol
Клинички податоци
Заштитени имињаФлажил, Розамет
AHFS/Drugs.commonograph
Licence dataUS FDA:врска
Бременосна
категорија
  • AU: B2
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
  • AU: S4 (само на рецепта)
  • CA: само
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
by mouth, topical, rectal, IV, vaginal
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост80% (oral), 60–80% (rectal), 20–25% (vaginal)[1][2]
Врзување за белковините20%[1][2]
МетаболизамHepatic[1][2]
Полувреме на елиминација8 hours[1][2]
ЕкскрецијаUrine (77%), faeces (14%)[1][2]
Назнака
CAS-број443-48-1 Ок
ATC кодA01AB17 D06BX01, G01AF01, J01XD01, P01AB01, QP51AA01
DrugBankDB00916 Ок
ChemSpider4029 Ок
UNII140QMO216E Ок
KEGGD00409 Ок
ChEBICHEBI:6909 Ок
ChEMBLCHEMBL137 Ок
NIAID ChemDB007953
PDB ligand ID2MN (PDBe, RCSB PDB)
Хемиски податоци
ФормулаC6H9N3O3
Моларна маса171.15 g/mol
Физички податоци
Точка на топење159 to 163 °C (318 to 325 °F)
  (провери)

Метронидазолот е антибиотик и антипротозоичен лек. Се користи во третманот на карлични инфламаторни болести, ендокардитис, и бактериска вагиноза. Ефикасен е при дракункулијаза, гијардијаза, трихомонијаза и амебијаза.

Метронидазолот во комерцијални цели започнал да се употребува во Франција во 1960. Во 2023, е деведесет и петти најчесто пропишуван лек во Македонија, со повеќе од 25.000 рецепти.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Flagyl, Flagyl ER (metronidazole) dosing, indications, interactions, adverse effects, and more“. Medscape Reference. WebMD. Посетено на 3 April 2014.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Brayfield, A, уред. (14 January 2014). „Metronidazole“. Martindale: The Complete Drug Reference. Pharmaceutical Press. Посетено на 3 April 2014.
  3. „Извештаи“. Е-здравство. Посетено на 2024-02-26.