Ацикловир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ацикловир
Aciclovir 2D structure.svg
Aciclovir ball-and-stick.png
Систематско (IUPAC) име
2-Амино-1,9-дихидро-9-((2-хидроксиетокси)метил)-6H-пурин-6-он
Клинички податоци
Бременосна
категорија
Правен статус
  • unscheduled/S4 (Au), POM (UK)
Начин на
примена
Intravenous, oral, topical
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост10–20% (oral)
Врзување за белковините9–33%
МетаболизамViral thymidine kinase
Полувреме на елиминација2.2–20 hours
ЕкскрецијаRenal
Идентификатори
CAS-број59277-89-3
ATC кодJ05AB01 D06BB03 S01AD03
PubChemCID: 2022
DrugBankAPRD00567
ChemSpider1945 Yes check.svgОк
UNIIX4HES1O11F Yes check.svgОк
KEGGD00222
Синонимиacycloguanosine
Хемиски податоци
ФормулаC8H11N5O3
Моларна маса225.21 g/mol
Физички податоци
Точка на топење256.5 °C (493.7 °F)
  (verify)

Ацикловирот е еден од најкористените антивирусни лекови во терапија на Herpes simplex и Herpes zoster.

Механизам на дејство[уреди | уреди извор]

Споредба на структурите на гванозин и ацикловир

Ацикловирот се конвертира во ацикловир монофосфат, под дејство на вирусната тимидин киназа, кој потоа се конвертира во ацикловир трифосфат од страна на киназите од клетката-домаќин.[1] Ацикловир трифосфат компетитивно ги инхибира и инактивира херпес-специфичните ДНК полимерази, спречувајќи ја понатамошната синтеза на вирусна ДНК без да влијае на нормалните клеточни процеси.[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „PRODUCT INFORMATION NAME OF THE DRUG OZVIR TABLETS“ (PDF). TGA eBusiness Services. Ranbaxy Australia Pty Ltd. 26 август 2011. https://www.ebs.tga.gov.au/ebs/picmi/picmirepository.nsf/pdf?OpenAgent&id=CP-2009-PI-00595-3. посет. 6 февруари 2014 г. 
  2. „Acyclovir (acyclovir) Capsule Acyclovir (acyclovir) Tablet [Genpharm Inc.“]. DailyMed. Genpharm Inc.. ноември 2006. http://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/lookup.cfm?setid=12ea5042-8ea6-4ee9-a734-684a73edb373. посет. 5 февруари 2014 г. 
  3. „Aciclovir Tablets BP 400mg - Summary of Product Characteristics (SPC)“. electronic Medicines Compendium. Actavis UK Ltd. 20 август 2012. http://www.medicines.org.uk/emc/medicine/23721/SPC/Aciclovir+Tablets+BP+400mg/. посет. 5 февруари 2014 г.