Рифаксимин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рифаксимин
Rifaximin.svg
Rifaximin ball-and-stick.png
Систематско (IUPAC)
(2S,16Z,18E,20S,21S,22R,23R,24R,25S,26S,27S,28E)-5,6,21,23,25-pentahydroxy-27-methoxy-2,4,11,16,20,22,24,26-octamethyl-2,7-(epoxypentadeca-[1,11,13]trienimino)benzofuro
[4,5-e]pyrido[1,2-a]-benzimida-zole-1,15(2H)-dione,25-acetate
Клинички податоци
Заштитени имињаXifaxan, Xifaxanta, Normix, other
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa604027
Бременосна
категорија
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • (Само со рецепт)
Начин на
примена
by mouth
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост< 0.4%
МетаболизамLiver
Полувреме на елиминација6 часа
ЕкскрецијаFecal (97%)
Назнака
CAS-број80621-81-4 Yes check.svgОк
ATC кодA07AA11 D06AX11 QG51AA06 QJ51XX01
PubChemCID: 6436173
DrugBankDB01220 Yes check.svgОк
ChemSpider10482302 Yes check.svgОк
UNIIL36O5T016N Yes check.svgОк
KEGGD02554 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:75246 X mark.svgН
ChEMBLCHEMBL1617 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC43H51N3O11
Моларна маса785.879 g/mol
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Рифаксимин е антибиотик кој се користи во третманот на патувачка дијареа, синдром на иритабилни црева и хепатална енцефалопатија.[1] Има слаба апсорпција кога се зема преку уста.

Фармакологија[уреди | уреди извор]

Рифаксиминот е полусинтетски антибактериски лек со широк спектар на дејство,[2] кој има многу мала биорасположливост поради неговата слаба апсорпција после орална администрација.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rifaximin“. The American Society of Health-System Pharmacists. Посетено на 8 јануари 2017.
  2. Laterza L, Ianiro G, Scoleri I, Landi R, Bruno G, Scaldaferri F, Gaetani E, Campanale M, Gasbarrini A (March 2015). „Rifaximin for the treatment of diarrhoea-predominant irritable bowel syndrome“. Expert Opin Pharmacother. 16 (4): 607–15. doi:10.1517/14656566.2015.1007951. PMID 25641072.
  3. Song KH, Jung HK, Kim HJ, Koo HS, Kwon YH, Shin HD, и др. (April 2018). „Clinical Practice Guidelines for Irritable Bowel Syndrome in Korea, 2017 Revised Edition“. Journal of Neurogastroenterology and Motility. 24 (2): 197–215. doi:10.5056/jnm17145. PMC 5885719. PMID 29605976.