Мупироцин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мупироцин
Structural formula of mupirocin
Ball-and-stick model of the mupirocin molecule
Систематско (IUPAC)
9-[(E)-4-[(2S,3R,4R,5S)-3,4-dihydroxy-5-[[(2S,3S)-3- [(2S,3S)-3-hydroxybutan-2-yl]oxiran-2-yl]methyl] oxan-2-yl]-3-methylbut-2-enoyl]oxynonanoic acid
Клинички податоци
Заштитени имињаМупирон, Миробакт
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa688004
Licence dataUS FDA:врска
Бременосна
категорија
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
  • US: само
Начин на
примена
Topical, nasal
Фармакокинетички податоци
Врзување за белковините97%
Полувреме на елиминација20 to 40 minutes
Назнака
CAS-број12650-69-0 Yes check.svgОк
ATC кодD06AX09 R01AX06
PubChemCID: 446596
DrugBankDB00410 Yes check.svgОк
ChemSpider393914 Yes check.svgОк
UNIID0GX863OA5 X mark.svgН
KEGGD01076 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:7025 X mark.svgН
ChEMBLCHEMBL719 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC26H44O9
Моларна маса500.622 g/mol
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Мупироцинот е антибиотик. Се користи топикално, и е ефикасен против Грам-позитивни бактерии. Мупироцинот е неактивен против повеќето анаеробни бактерии, микобактерии, микоплазми, хламидија, квасци и габи.

Првпат бил изолиран од бактеријата Pseudomonas fluorescens.