Александар фон Хумболт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар фон Хумболт
Stieler, Joseph Karl - Alexander von Humboldt - 1843.jpg
Портрет на Александар фон Хумболт. Ј. К. Штилер, 1843 г.
Роден 14 септември 1769
Берлин, Германија
Починал мај 6, 1859(1859-05-06) (воз. 89 г.)
Берлин
Националност Прусијанско
Полиња Географија
Познат по Биогеографија, Космос (1845)
Влијание од Шелинг
Влијаел врз Дарвин
Потпис

Александар фон Хумболт (1769-1859) — германски истражувач, зоолог и географ.

Хумболт почнал да ја проучува Јужна Америка во 1799 год., заедно со францускиот ботаничар Еме Бонплан (1773-1858). Тие пет години ја проучувале геологијата и растенијата на овој континент. Хумболт прв се искачил на Чимборазо, највисокиот врв во Еквадор, и ја опишал неговата околина.