Повидон-јод

Од Википедија — слободната енциклопедија
Повидон-јод
Систематско (IUPAC)
2-Pyrrolidinone, 1-ethenyl-, homopolymer
Клинички податоци
Заштитени имињаBetadine, Wokadine, Pyodine, others
AHFS/Drugs.com
Licence dataUS Daily Med:врска
Начин на издавање
  • US: OTC / Rx-only
Начин на
примена
Topical
Назнака
CAS-број25655-41-8 Ок
ATC кодD08AG02
DrugBankDB06812 Ок
UNII85H0HZU99M Ок
KEGGD00863
ChEBICHEBI:8347
ChEMBLCHEMBL1201724 Ок
Синонимиpolyvidone iodine, iodopovidone
Хемиски податоци
Формула(C6H9NO)n·xI
Моларна масаvariable
 НОк (што е ова?)  (провери)

Повидон-јод (PVP-I), познат и како јодоповидон, е антисептик кој се користи за дезинфекција на кожата пред и после хируршки интервенции.[1][2] Може да се користи и за дезинфекција на рацете на давателите на здравствена помош и на кожата на лицата за кои тие се грижат.[2] Се користи и кај помали рани.[2] На кожата може да се аплицира во форма на течност или прашок.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. World Health Organization (2009). Stuart MC, Kouimtzi M, Hill SR (уред.). WHO Model Formulary 2008. World Health Organization. стр. 321–323. hdl:10665/44053. ISBN 9789241547659.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име BNF69.