Википедија:Избрана снимка/2017/септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: VI
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрана снимка е онаа содржина која корисниците на Ризницата ја сметаат за најквалитетна согласно правилата за избрани слики и снимки на Ризницата. Овие содржини се прикажуваат на Главната страница.

Доколку викизаедницата која создава на и ја користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден да биде избрана содржина која е од посебно значење за неа поведува постапка согласно правилата за избор на снимка, т.е. содржината мора да биде изгласана за квалитет, содржината мора да има регулирани авторски права.

Предлагачот на снимката потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под содржината исто така оди на главната страница, и ја опишува содржината или нејзините посебности.

Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени предвид при сумирањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето.

Избрана содржина е содржината која на Ризницата била избрана за снимка на денот освен ако викизаедницата која создава на и ја користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на Главната страница треба да биде избрана содржина која е од посебно значење тогаш за избрана се смета:

  • содржината која добила најмногу гласови {{за}};
  • доколку повеќе предложени содржини добиле ист број гласови {{за}}, содржини која има добиено помалку гласови {{против}};
  • доколку повеќе предложени содржини добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, содржини која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
  • доколку повеќе предложени содржини добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, содржини која е избрана на Ризницата.

Избраната содржини се поставува на Главната страница. Архива на избрани снимки прикажани на Главната страница во текот на месец септември 2017 година.


1 септември 2017 2 септември 2017

Ладалото на Леди Виндермирнем филм на Ернст Љубич од 1925 г. заснован на истоимената претстава на Оскар Вајлд.
Alexander Graham Bell and Mabel Hubbard Gardiner Bell kissing.gif

Александар Бел со сопругата Мејбел во 1903 г. како се бакнуваат преку неговиот тетраедарски змеј.
3 септември 2017 4 септември 2017

Црн јастреб“ на Царинската служба на САД како лета над стадионот НРГ воочи првенството на Националната фудбалска лига во Хјустон, Тексас на 1 февруари 2017 г.

Природата на Словенија, јули 2011 г.
5 септември 2017 6 септември 2017

На денешен ден во 1888 г. е роден индискиот државник Сарвепали Радакришнан, чиј роденден се слави како Ден на наставниците поради неговите заслуги за народната просвета.

Прелет над Филаделфискиот музеј на уметноста и околината во Филаделфија, САД.
7 септември 2017 8 септември 2017

Проби воочи карневалот во Сао Паоло, Бразил.

Манифестацијата „Ден на британското поло 2014“ во Манипур, североисточна Индија.
9 септември 2017 10 септември 2017

Прелет над уништениот центар на Минхен по неговото бомбардирање. Снимка од 1945 г.

Листен морски змеј (Phycodurus eques) како јаде.
11 септември 2017 12 септември 2017

Фрнцуската аеробатска екипа со авиони Алфа џет над воздухопловната база „Максвел“, 2017 г.

Американски визон (Neovison vison) со црвен лосос (Oncorhynchus nerka) крај реката Италио, Алјаска.
13 септември 2017 14 септември 2017

Прелет над островот Авашима во префектурата Ниигата, Јапонија.

Избив на кален вулкан кај Берка, Романија.
15 септември 2017 16 септември 2017

Денес, по две децении завршува последната етапа на мисијата „Касини“ на Сатурн.

Химната на Шведска
17 септември 2017 18 септември 2017

Италијански нем филм од 1913 г. на Џовани Пастроне и Сегундо де Шомон.

Дрвен зебрест пајак (Salticus cingulatus) на планината Бургвалд во Хесен, Германија.
19 септември 2017 20 септември 2017

Слетување на аеродромот аеродромот „Македонија“ во Солун, 2017 г.

Одлежување на шери (херес) — анимација.
21 септември 2017 22 септември 2017

Прелет над кањонот Матка, Скопско, со беспилотно летало, 2017 г.

Царска ангелска риба (Pomacanthus imperator). Црвено Море, Египет.
23 септември 2017 24 септември 2017

Параглајдери на Јулиските Алпи, Словенија.

Бенгалски тигар (Panthera tigris tigris) како игра со парче дрво во базен. Патаја, Тајланд.
25 септември 2017 26 септември 2017

Работа на механизмот на рачен часовник „Ландерон 189“.

Најдолгиот трамвај на светот — шпанскиот „ЦАФ Урбос 3“ (56 м) во Будимпешта, Унгарија.
27 септември 2017 28 септември 2017

Поединечната картинг-патека „Брнчичева“ во Љубљана.

Пој на крескав трскар (Acrocephalus stentoreus). Емират Абу Даби, ОАЕ.
29 септември 2017 30 септември 2017

Номадска коњска трка во Тибет, Кина.

Нем документарец за државно празнување на Демократска Република Грузија во Тбилиси, 1919 г.

Намена[уреди извор]

  • Избрана снимка на главната страница за месец септември 2017 година.
  • thumb=yes — прикажува снимка во рамка
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на снимката лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара снимката на денот