Википедија:Избрана снимка/2017/октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: VI
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрана снимка е онаа содржина која корисниците на Ризницата ја сметаат за најквалитетна согласно правилата за избрани слики и снимки на Ризницата. Овие содржини се прикажуваат на Главната страница.

Доколку викизаедницата која создава на и ја користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден да биде избрана содржина која е од посебно значење за неа поведува постапка согласно правилата за избор на снимка, т.е. содржината мора да биде изгласана за квалитет, содржината мора да има регулирани авторски права.

Предлагачот на снимката потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под содржината исто така оди на главната страница, и ја опишува содржината или нејзините посебности.

Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени предвид при сумирањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето.

Избрана содржина е содржината која на Ризницата била избрана за снимка на денот освен ако викизаедницата која создава на и ја користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на Главната страница треба да биде избрана содржина која е од посебно значење тогаш за избрана се смета:

  • содржината која добила најмногу гласови {{за}};
  • доколку повеќе предложени содржини добиле ист број гласови {{за}}, содржини која има добиено помалку гласови {{против}};
  • доколку повеќе предложени содржини добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, содржини која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
  • доколку повеќе предложени содржини добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, содржини која е избрана на Ризницата.

Избраната содржини се поставува на Главната страница. Архива на избрани снимки прикажани на Главната страница во текот на месец октомври 2017 година.


1 октомври 2017 2 октомври 2017

Подготовка на индиски коноп (Cannabis sativa) за медицински цели.

Туристички педалинки на реката В’лтава, од Мостот на легиите до Карловиот мост и Прашкиот град во Прага.
3 октомври 2017 4 октомври 2017

Додворување на сина костеновка (Junonia orithya). Емират Рас ел-Хајма, ОАР.

Дното на Црвеното Море од застаклен труп на туристички брод.
5 октомври 2017 6 октомври 2017

Премин на Меѓународната вселенска станица преку Сонцето со брзина од 8 км/с (28.800 км/ч) за време на делумното затемнување на Сонцето на 21 август 2017 г.

Бранчиња на езерскиот брег во Волатонскиот парк, Нотингем, Англија.
7 октомври 2017 8 октомври 2017

На денешен ден во 2016 г. колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос ја примил Нобеловата награда за мир.

Приготвување на јапонски тестенини во микробранова печка.
9 октомври 2017 10 октомври 2017

Пуштање на ракетата „Фалкон 9 в1.1“ на 29 септември 2013 г. со канадскиот сателит КАССИОПЕ од воздухопловната база „Вандерберг“ во Калифорнија, САД.

Развојот на светлината и растурањето на прашина по избувот на променливата ѕвезда V838 Еднорог. Снимено со вселенскиот телескоп „Хабл“ од 2002 до 2006 г.
11 октомври 2017 12 октомври 2017

Срна (Capreolus capreolus) на пасиште во Словачка.

Параглајдерство во двојка. Словенија, 2016 г.
13 октомври 2017 14 октомври 2017

Млада новозеландска крзнена фока (Arctocephalus forsteri) кај Каикоура, Јужен Остров, Нов Зеланд.

Холандски киножурнал од 1973 г. за меѓународната пекарска изложба во Ротердам, на која се прикажани разни пекарски машини.
15 октомври 2017 16 октомври 2017

Залез во Минхен, од Олимписката кула. Се гледаат седиштето на БМВ и стадионот „Алијанц арена“.

Октомври: Десет дена кои го потресоа светот (1928) — советски историски филм за Октомвриската револуција од 1917 г. во режија на Сергеј Ејзенштајн и Григориј Александров.
17 октомври 2017 18 октомври 2017

Жерави (Grus grus) во Грос Мордорф, Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Трка на 110 м со препони во машка конкуренција на атлетичкиот собир „Атлетисима“ во Лозана, Швајцарија, 2012 г.
19 октомври 2017 20 октомври 2017

Изложба на украсени автомобили.

Свадба во француското високо друштво, 1904 г. Меѓу гостите е Марсел Пруст кој се појавува десно во 0:36.
21 октомври 2017 22 октомври 2017

Гаснење на шумски пожар со противпожарно летало во Орегон, САД, 2016 г.

Црвениот плоштад ноќе, 2009 г.
23 октомври 2017 24 октомври 2017

Војници од Хеликоптерската ескадрилата за морска борба 7 во спасителна задача за настраданите од ураганот Харви во САД, август 2017 г.

Празничен ручек во традиционално иранско семејство.
25 октомври 2017 26 октомври 2017

50. автосаем во Амстердам, 1965 г.

Обична петопрстенка (Ypthima baldus) во паркот Китаномару, Чијода, Токио.
27 октомври 2017 28 октомври 2017

Ковач како изработува алат во Порто Алегре, Бразил, 2015 г.

Патничкиот брод „Габриела“ низ протокот Кустанмиека кај Хелсинки, Финска, 2015 г.
29 октомври 2017 30 октомври 2017

Портокалова ригеста мачка како се мие и преде.

Две брадавичести свињи (Phacochoerus africanus) во Националниот парк Микуми, Танзанија.
31 октомври 2017

Древниот мајански град Чичен Ица на полуостровот Јукатан, Мексико.

Намена[уреди извор]

  • Избрана снимка на главната страница за месец октомври 2017 година.
  • thumb=yes — прикажува снимка во рамка
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на снимката лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара снимката на денот