Википедија:Избрана снимка/2016/декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: VI
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрана снимка е онаа содржина која корисниците на Ризницата ја сметаат за најквалитетна согласно правилата за избрани слики и снимки на Ризницата. Овие содржини се прикажуваат на Главната страница.

Доколку викизаедницата која создава на и ја користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден да биде избрана содржина која е од посебно значење за неа поведува постапка согласно правилата за избор на снимка, т.е. содржината мора да биде изгласана за квалитет, содржината мора да има регулирани авторски права.

Предлагачот на снимката потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под содржината исто така оди на главната страница, и ја опишува содржината или нејзините посебности.

Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени предвид при сумирањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето.

Избрана содржина е содржината која на Ризницата била избрана за снимка на денот освен ако викизаедницата која создава на и ја користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на Главната страница треба да биде избрана содржина која е од посебно значење тогаш за избрана се смета:

  • содржината која добила најмногу гласови {{за}};
  • доколку повеќе предложени содржини добиле ист број гласови {{за}}, содржини која има добиено помалку гласови {{против}};
  • доколку повеќе предложени содржини добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, содржини која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
  • доколку повеќе предложени содржини добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, содржини која е избрана на Ризницата.

Избраната содржини се поставува на Главната страница. Архива на избрани снимки прикажани на Главната страница во текот на месец декември 2016 година.


1 декември 2016 2 декември 2016

Народната градина (Volksgarten) во Диселдорф, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.

Големи бранови во теснец на реката Шарк пред надоаѓањето на ураганот „Ерл“, Њу Џерси, САД, 2010 г.
3 декември 2016 4 декември 2016

Историската парна локомотива DRG серија 99.73–76 како туристичка атракција во Германија.

Слетување на Антонов Ан-124 „Руслан“ на аеродромот во Лавов, Украина.
5 декември 2016 6 декември 2016

Возење на санка влечена од алјаски хаски кај Ивало, Финска.

Изработка на бамбусов мебел во Була, Јужен Камаринес, Филипини.
7 декември 2016 8 декември 2016

Прелет над разни предели во националниот парк Сера до Гандарела, Минас Жераис, Бразил.

Свечено стапување на должноста на Владимир Путин како Претседател на Русија во 2000 г.
9 декември 2016 10 декември 2016

Судар на велосипедист во Љубљана со рампа на паркиралиште чие автоматско отворање се престанало да работи.

Мува-месарка (Sarcophaga) како јаде долгоног комарец (Tipulidae) фатен од пајак. Снимено на ридот Воленберг во Хесен, Германија.
11 декември 2016 12 декември 2016

Водопадот Гидлфос во Исланд.

Работа во големиот површински коп на лигнит „Гарцвајлер“ во Германија.
13 декември 2016 14 декември 2016

Пуштањето на ракета „Фалкон 9“ упатена кон Меѓународната вселенска станица на 8 април 2016 г.

Црнокруг морски зајак (Aplysia dactylomela) во карпести вирови при осека кај Пахара, на островот Фуертевентура, Канарски Острови.
15 декември 2016 16 декември 2016

Езерски галеб (Chroicocephalus ridibundus) како ги храни младите Аудесхилд, Северна Холандија.

Рачна камена мелница за зрнеста храна во Непал.
17 декември 2016 18 декември 2016

Снимка на поемата Вревата на кабареата, калта на тротоарот од Пол Верлен. Рецитира: Антоан Жје од „Тали енволе“.

Возење со трамвај ЛВС-2009 во состав на брзотрамвајската мрежа на Волгоград, Русија.
19 декември 2016 20 декември 2016

Гасеница на ластовичина опашка (Papilio machaon) на морач (Foeniculum vulgare) во Италија.

Лизгање на вештачки мраз во Черни Мост, Прага.
21 декември 2016 22 декември 2016

Чистење снег и посолување на велосипедска патека во Линшепинг, јужна Шведска.

Mинијатурниот парк „Мадиродам“ во Хаг, Холандија. Киножурнал од 1966 г.
23 декември 2016 24 декември 2016

Говор на американскиот претседател Бил Клинтон и германскиот канцелар Хелмут Кол пред Бранденбуршката порта во Берлин, 1994 г.

Анета Сабљик — Честит Божиќ на сите.
25 декември 2016 26 декември 2016

Божиќна песна во прозанем филм од 1910 г. и една од првите екранизации на истоимената новела од Чарлс Дикенс.

Божиќни обичаи во Музејот на отворено „Рошајдер Хоф“, Германија.
27 декември 2016 28 декември 2016

Вселенското летало Сојуз ТМА-08М со тројца нови членови на посадата на Експедицијата 35, пуштено од космодромот „Бајконур“ во Казахстан и упатено кон Меѓународната вселенска станица на 28 март 2013 г.

Нилски крокодили (Crocodylus niloticus) во паркот „Оазис“ кај Пахара, Фуертевентура, Канарски Острови.
29 декември 2016 30 декември 2016

Божиќни украси на улицата Кунгсгатан, Стокхолм.

Жена како плива со китови-убијци (Orcinus orca) на отворено море, Нов Зеланд.
31 декември 2016

Меѓународен фестивал на огнометот во Сан Паул ил-Бахар, Малта.

Функција[уреди извор]

  • Избрана снимка на главната страница за месец декември 2016 година.
  • thumb=yes — прикажува снимка во рамка
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за позиционирање на снимката лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара снимката на денот