Википедија:Избрана снимка/2016/октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: VI
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрана снимка е онаа содржина која корисниците на Ризницата ја сметаат за најквалитетна согласно правилата за избрани слики и снимки на Ризницата. Овие содржини се прикажуваат на Главната страница.

Доколку викизаедницата која создава на и ја користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден да биде избрана содржина која е од посебно значење за неа поведува постапка согласно правилата за избор на снимка, т.е. содржината мора да биде изгласана за квалитет, содржината мора да има регулирани авторски права.

Предлагачот на снимката потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под содржината исто така оди на главната страница, и ја опишува содржината или нејзините посебности.

Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени предвид при сумирањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето.

Избрана содржина е содржината која на Ризницата била избрана за снимка на денот освен ако викизаедницата која создава на и ја користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на Главната страница треба да биде избрана содржина која е од посебно значење тогаш за избрана се смета:

  • содржината која добила најмногу гласови {{за}};
  • доколку повеќе предложени содржини добиле ист број гласови {{за}}, содржини која има добиено помалку гласови {{против}};
  • доколку повеќе предложени содржини добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, содржини која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
  • доколку повеќе предложени содржини добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, содржини која е избрана на Ризницата.

Избраната содржини се поставува на Главната страница. Архива на избрани снимки прикажани на Главната страница во текот на месец октомври 2016 година.


1 октомври 2016 2 октомври 2016

Прикачување на леталото Сојуз МС-01 на негвата носечка ракета и пренос до местото на испалување. Космодром „Бајконур“, Казахстан.

Ден на борбата против расната дискриминација во Љубљана: Преку 2.000 демонстранти во поддршка на бегалците во мигрантската криза против расизмот и фашизмот на 19 март 2016 г.
3 октомври 2016 4 октомври 2016

Огласување на виолетова жаба (Nasikabatrachus sahyadrensis, мажјак). Видот се среќава на планинскиот венец Западни Гати, Индија.

Војската доставува храна и неопходности во Сан Франциско по катастрофалниот земјотрес во 1906 г.
5 октомври 2016 6 октомври 2016

Каминандес: Епизода 2 — отворен анимиран филм изработен со Блендер.

Полетување на Антонов Ан-178 — украински краткосежен воен транспортер со средна носивост.
7 октомври 2016 8 октомври 2016

Прошетка низ селото Лагув, западна Полска.

Истражување на сталактитската пештера Јаничја Јама во Словенија.
9 октомври 2016 10 октомври 2016

Свејнсонов јастреб (Buteo swainsoni) како напаѓа беспилотно летало во САД.

Жена како храни кози во козарник на островот Јава, Индонезија.
11 октомври 2016 12 октомври 2016

Секодневниот живот на Меѓународната вселенска станица и поглед нанадвор (јуни 2016 г.)

Еволуција на бактерија која за релативно кратко време стекнува отпорност на ×1000 доза на антибиотик.
13 октомври 2016 14 октомври 2016

Козорог (Capra ibex ibex) на планината Горнерграт над градот Цермат, Швајцарија.

Снимка од 40. Меѓународен саем на книгата во Колката, Индија.
15 октомври 2016 16 октомври 2016

Ербас А340-500 на Кралското воено воздухопловство на Тајланд како прави допир и одлет на аеродромот во Пукет.

Сателитски слики на НАСА од ураганот Метју (2016).
17 октомври 2016 18 октомври 2016

Читање на поемата В плач ќе прсне моево срце од Пол Верлен, Рецитира: Лора Дисар од „Тали енволе“.
мини|центар|245п
Мече — советски цртан филм од 1940 г.
19 октомври 2016 20 октомври 2016

Теле како цица од мајка си на ливада кај с. Врачеш, Бугарија.

Езерото Вајт Пајн во Јута, САД. Прелет со беспилотно летало.
21 октомври 2016 22 октомври 2016

Порака за туристите на приказник со преедупредување да не купуваат дроги од улични продавачи, кои подметнуваат бел хероин продавајќи го како кокаин. Амстердам, 2015 г.

Изработка на преѓа во Бангалор, јужна Индија.
23 октомври 2016 24 октомври 2016

Шриланкански слон како јаде трева Националниот парк „Јала“, Шри Ланка.

Кршење винска чаша: анимација направена со 3DStudioMax.
25 октомври 2016 26 октомври 2016

Мува од родот Ptiolina како снесува јајца на мов кај Марбург, Германија.

Ноќно чистење на тунел на Прашкото метро кај станицата „Флоренц“.
27 октомври 2016 28 октомври 2016

Воз со две парни локомотиви Эу-683-89 и Л-3653 на историско возење по Малата железничка обиколница во Москва.

Поглед од градините „Долна Барака“ во Валета, Малта. Одекнува Спомен-ѕвоното во сеќавање на Опсадата на островот за време на Втората светска војна.
29 октомври 2016 30 октомври 2016

Бумбар од видот Bombus rupestris на цвет од полска жалфија (Salvia pratensis) кај Мербург, Германија.

Водопадите Игуасу на истоимената река на границата меѓу Аргентина и Бразил.
31 октомври 2016

Опасно и ризично слетување на Ербас A321-211 во услови на силни странични ветришта на аеродромот во Мадеира.

Функција[уреди извор]

  • Избрана снимка на главната страница за месец октомври 2016 година.
  • thumb=yes — прикажува снимка во рамка
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за позиционирање на снимката лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара снимката на денот