Прашко метро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Prague Metro
Prag Metro Logo.svg
Prague 07-2016 Metro img5 LineB Andel.jpg
Општо
МестоПрага, Чешка
Тип на превозБрз транспорт (subway)
Бр. на линии3[1] (plus 1 approved)
Бр. на станици61[1]
Патници годишно589.2 million (2012)[2]
Мреж. местоDopravní podnik hl. m. Prahy
Сообраќање
Почнал9 мај 1974 (линија Ц)

12 август 1978 (line A)

2 ноември 1985 (line B) [3]
ПревозникDopravní podnik hlavního města Prahy
(Prague Public Transport Company)
Бр. на возила730[4]
Долж. на возот96.6 м (317 ст)
Технички податоци
Долж. на системот65.2 kм (40.5 ми)[1]
КолосекПредлошка:Track gauge
Напојување750 V DC third rail
Просеч. брзина36 kilometres per hour (22 mph)
Макс. брзина80 kilometres per hour (50 mph)

Прашко метро (чешки: Pražské metro) — брза сообраќајна мрежа во Прага. Основана во 1974 година,[3] прашкото метро се состои од три линии (А, Б и Ц), со 61 станица (претежно со островска платформа) и транзитна мрежа долга 65.2 километри.[1] Прашкиот метро систем во 2012 година опслужил 589,2 милиони патници (околу 1,6 милиони дневно),[2] што го прави петтиот најпрометниот метро систем во Европа.[5]

Прашкото метро се состои од два типа на метро возови: 81-71M (комплетно модернизирана варијанта на оригиналот 81-71) и Метро М1. Сите линии се автоматски контролирани од централниот диспечерски центар, во близина на станицата „Павлова“.[6]

Основни информации[уреди | уреди извор]

Карта на прашкото метро

Метрото се состои од три линии, од кои секоја е претставена со своја боја на мапи и знаци: Линија А (зелена, 17 станици, 17 км), линија Б (жолта, 24 станици, 26 км) и линија Ц (црвена, 20 станици, 22 км). Вкупно има 61 станици (три од нив се трансфер станици) поврзани со речиси 66 километри главно подземни железници. Метро услугата работи од 4-5 часот па сè до полноќ, со околу 110 до 200 секунди интервали меѓу возовите и 4-10 минути после главните работни часови.[7] Речиси 600 милиони патници го користат прашкото метро секоја година (околу 1,6 милиони дневно).

Метрото е управувано од срана на Јавното сообраќајно претпријатие АД (чешка: Dopravní podnik hlavního města Prahy as ), кој управува со сите средства за јавен превоз низ градот (метро, трамваи , автобуси , пет фериботи, жичарница до Петрин и седиштето на зоолошката градина во Прага).

Многу од станиците на метрото се доста големи, со неколку влезови распоредени релативно далеку едни од други. Ова често може да доведе до забуна кај оние кои не се запознаени со системот. Генерално, станиците се добро обележани дури и за оние кои немаат познавања од чешкиот јазик . Прашкото метро се смета за многу безбедно.[8]

Системски распоред и станици[уреди | уреди извор]

Прашкото метро е во форма на триаголник, со сите три линии кои се среќаваат во центарот на градот на три главни станици . Секоја главна станица за поврзување на патниците има две сали, по една сала за секоја линија. Длабочината на станиците (и поврзувачките линии) значително варира. Најдлабоката станица е Náměstí Míru, која се наоѓа 52 метри под земја.

Повеќето станици обично имаат островска платформа во центарот на салата на станицата (тунел) која ги опслужува двете насоки. Ѕидовите на многу станици се декорирани со обоени алуминиумски панели; секоја станица има своја боја. Некои од станици во метрото се сметаат за меѓу најдобрите во Европа.[9]

Прага Метро
Линија Боја Отворено Година на</br> последно проширување
Насока Должина Станици
Линија А зелена 1978 [3] 2015 [10] Nemocnice Motol ↔ Депо Hostivař [10] 17.1 kiloметарs (11 ми) [10] 17 [10]
Линија Б жолта 1985 [3] 1998 година Zličín ↔ Černý Most 25.6 kiloметарs (16 ми) [11] 24
Линија Ц црвена 1974 година [3] 2008 година Letňany ↔ Háje 22.4 kiloметарs (14 ми) [11] 20
ВКУПНО 65.2 kiloметарs (40.5 ми) [1] 61 [1]

Возила за возење[уреди | уреди извор]

Ентериерот на Метро М1
Ентериерот на 81-71М

Метро М1[уреди | уреди извор]

Метро М1 сообраќа на линија Ц од 2000 година; целосно ги замени постарите автомобили на оваа линија во 2003 година. Прашката транспортна компанија поседува 53 единици од овој тип возови. Возовите се направени во Прага во периодот од 2000 до 2003 година. Должината на возот е 96,66 метри, забрзувањето е 1,3 м / с, а капацитетот е 1.464 луѓе (224 седишта, 1.240 стоечки).[12]

81-71M[уреди | уреди извор]

81-71M е модернизирана варијанта на старите советски 81-71 возови со нов мотор, техничка опрема, ентериер и екстериер. Сообраќа на линиите А и Б од 1996 година. Модернизацијата ја спроведе Шкода Транспорт и ЧКД помеѓу 1996 и 2011 година. Прашката транспортна компанија поседува 93 единици на 81-71M. Должината на возот е 96,11 метри, забрзувањето е идентично со Метро М1, 1,3 м/с. Слични прилагодувања биле направени и во метрото во Тбилиси и во метротото во Ереван , како и приближно идентична верзија извезена во Киев.

Историја[уреди | уреди извор]

Иако метро системот во Прага е релативно нов, идејата за подземен транспорт во Прага датира многу години уназад. Првичните предлози за изградба на подземна железница биле направени од Ладислав Рот во 1797 година. Друг предлог датира од 1926, од Бохумил Белада и Владимир Лист.

Проширување[уреди | уреди извор]

Прага метро екстензии

Идни планови[уреди | уреди извор]

Друга фаза од проширувањето на линија А била планирана од станицата Nemocnice Motol до аеродромот Вацлав Хавел , но многу е веројатно дека ова проширување нема да се гради и аеродромот ќе биде поврзан со друга железничка станица.[13]

Линија Д[уреди | уреди извор]

Се планира да се воведе и нова линија, линија Д (сина линија), која ќе го поврзува центарот на градот со јужните делови на градот. Според сегашните планови, линијата ќе сообраќа од центарот на градот и ќе продолжи сè до Вршовице , Крч , Либуш и Писнице. Ќе има 10 станици: Náměstí Míru (трансфер на линија A), Náměstí bratří Synků, Pankrác (пренос на линија C), Олбрахтова, Nádraží Krč, Nemocnice Krč, Нове Двори, Либуш, Піснице и Депо Писнице. Линијата Д е многу важна за подобрување на сообраќајната состојба во јужниот и југоисточниот дел на градот. Во втората фаза се планира да се прошири оваа линија од Pankrác до Náměstí Míru. Првиот дел од линијата Д е планиран да се гради помеѓу 2019 и 2023 година.[14][15]

Исто така, постојат планови да се воведе и линија Е, која ќе служи за кружно циркулирање низ градот. Точната рута сè уште не е утврдена.

Билети[уреди | уреди извор]

Потврдување на билет со користење на машина за податоци и временски печат

Основните карти чинат 32 CZK (од 5 февруари 2019) за 90-минутно возење или 24 CZK за 30-минутно возење. Во ноември 2007 година била воведена услугата за купување на карти преку СМС порака за единечни возења и картички со целодневн.[16]

Краткотрајните туристички карти се достапни за периоди од 24 часа (110 ЧК) и 3 дена (310 ЧК).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Company Profile - Dopravní podnik hlavnívo města Prahy“. Dopravní podnik hlavnívo města Prahy. Посетено на 2015-07-03.
 2. 2,0 2,1 „Annual Report 2012“ (pdf). DPP.cz. Dopravní podnik hlavnívo města Prahy. 2012. стр. 66. Посетено на 2013-09-20.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 „History - Dopravní podnik hlavnívo města Prahy“. Dopravní podnik hlavnívo města Prahy. Посетено на 2013-09-11.
 4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име data.
 5. http://www.lidovky.cz/nejvytizenejsi-stanici-je-ip-pavlova-d88-/zpravy-domov.aspx?c=A081212_164914_ln_praha_hel
 6. http://technet.idnes.cz/podivejte-se-jak-se-ridi-provoz-prazskeho-metra-f5u-/tec_reportaze.aspx?c=A070905_182049_software_rja
 7. Městská hromadná doprava v Praze
 8. http://zpravy.aktualne.cz/domaci/prazske-metro-je-na-tom-dobre-lepe-nez-to-v-moskve/r~02d93af00da111e4a54c0025900fea04/
 9. http://cestovani.idnes.cz/nejkrasnejsi-stanice-metra-na-svete-db5-/kolem-sveta.aspx?c=A140207_141104_kolem-sveta_skr
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 Tomáš Rejdal. „Linka A“. metroweb.cz (чешки). Посетено на 2015-04-06.
 11. 11,0 11,1 „Metro“. Praha.eu. Архивирано од изворникот на 1 February 2014. Посетено на 2014-01-18.
 12. http://metroweb.cz/metro/M1/M1.htm
 13. http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/krnacova-praha-neuvazuje-o-prodlouzeni-metra-a-na-letiste-1166243
 14. http://praha.idnes.cz/vystavba-metra-d-vyjde-na-45-miliard-korun-fpc-/praha-zpravy.aspx?c=A150325_162011_praha-zpravy_bur
 15. „Přestup na Pankráci s novou tváří. Za pár měsíců se může stanice úplně změnit | Doprava“. Lidovky.cz. 13 June 2017.
 16. „Novelty on Prague transport system: tickets by SMS“. Radio Prague. 22 November 2007. Посетено на 2014-01-07.