Харковско метро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Харковско метро
Харківський метрополітен
Општо
МестоХарков
Тип на превозметро
Бр. на линии3
Бр. на станици30
Патници дневно599 800
Мреж. местоhttps://www.metro.kharkov.ua/
Сообраќање
Почнал1975
ПревозникХарковско метро
Бр. на возила321 возила
Технички податоци
Долж. на системот38,1 км
Колосек1520 мм

Харковско метро (украински: Харківський метрополітен или Харківське метро) — метро кое се наоѓа во градот Харков, Украина. Метрото претставува главен столб на јавниот превоз во градот. Метрото има 3 линии и 30 станици.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]