Хелсиншко метро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хелсиншко метро


Општо
МестоГолем Хелсинки, Финска
Тип на превозМетро
Бр. на линии2
Бр. на станици30[1]
Патници дневно304,000 (2017)[2]
Патници годишно62,884,000 (2015)[3]
Мреж. местоHKL Metro
Сообраќање
Почнал2 август 1982[4]
ПревозникГрадски превоз Хелсински
Технички податоци
Долж. на системот43 kм (26.7 ми)[5]
Колосек1,524 mm
Широка пруга
Напојување750 V DC[6]

Хелсиншкото метро (фински: Helsingin metro, шведски: Helsingfors metro) е метро систем кој служи во Голем Хелсинки, Финска. Тоа е најсеверниот метро систем во светот. Хелсиншкото метро било отворено за пошироката јавност на 2 август 1982 година[4] по 27 години планирање. Со него управува Градскиот превоз Хелсинки за Претријатието за хелсиншки регионален превоз и пренесува 63 милиони патници годишно.[7]

Метро системот се состои од 2 линии, кои опслужуваат вкупно 25 станици. Има вкупна должина од 35 km[8] Метрото служи како главна железничка врска помеѓу предградијата на Источен Хелсинки и западните предградија во градот Еспоо и центарот на Хелсинки.

Линијата поминува под Централната станица Хелсинки, дозволувајќи им на патниците да се префрлат до и од патната железничка мрежа во Хелсинки, вклучително и возови од Прстеновата железничката линија до Аеродромот Хелсинки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „By metro“. City of Helsinki, Helsinki City Transport. Архивирано од изворникот на 2017-05-02. Посетено на 14 мај 2020.
  2. „Metron käyttäjämäärät kasvussa – alkuhuuma kuitenkin hiipui nopeasti“. www.tekniikkatalous.fi. 23 ноември 2017.
  3. „Metroasemien käyttäjämäärät“. hel.fi. 20 октомври 2018. Архивирано од изворникот на 2017-05-06. Посетено на 2020-05-14.
  4. 4,0 4,1 „Helsinki City Transport - About HKL - History - A brief history of the metro“. Helsinki City Transport. 19 март 2012. Архивирано од изворникот на 12 мај 2015. Посетено на 14 мај 2020.
  5. „By metro >> Track and depot“. City of Helsinki, Helsinki City Transport. Архивирано од изворникот на 2017-02-14. Посетено на 2017-11-18.
  6. „Helsinki metro cars“. SRS. Архивирано од изворникот на 8 јануари 2010. Посетено на 14 мај 2020.
  7. „Metroliikenne“. Helsingin kaupunki (фински). 18 јули 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-30.
  8. „Helsinki City Transport - HKL Metro“. Helsinki City Transport. 28 август 2013. Архивирано од изворникот на 12 мај 2015. Посетено на 14 мај 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]