Лионско метро

Од Википедија — слободната енциклопедија

Општо
МестоМетропола Лион, Франција
Тип на превозМетро
Бр. на линии4[1]
Бр. на станици40
Патници дневно740,000 (неделен просек., 2013)[2]
Патници годишно198,000,000 (2013)
Сообраќање
Почнал9 декември 1974; пред 49 години (1974-12-09)
ПревозникTCL
Бр. на возила73
Технички податоци
Долж. на системот32.1 kм (19.9 ми)[2]
Колосек1,435 mm со стандардна пруга со шинокол
Напојување750 V DC со насочувачи
Карта на системот

Лионското метро (француски: Métro de Lyon) е метро систем што служи на Метрополата Лион, Франција. Прво отворена во 1974 година, во моментот се состои од четири линии, кои опслужуваат 40 станици и опфаќаат 32 km на трасата.[1][2] Дел од системот на претпријатието „Лионски јавен превоз (TCL)“, тој е поддржан од два жично-влечени возови и трамвајска мрежа.

За разлика од другите француски метро системи, но како претпријатијата Француски железници, и париски железнички превоз, возовите на лионското метро работат налево. Ова е резултат на нереализиран проект за водење на метро во предградијата на постојните железнички линии. Мерачот на оптоварување за сите линии е 2,90 m,[3] повеќе дарежлив од просекот за метроата во Европа. Лионското метро својата вдаховение го должи на монтреалското метро кое е изградено неколку години пред тоа и има слични (потесни) вагони со гумени тркала. Неделното користење било 740.000 патници во 2011 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „TCL - Le réseau - Un réseau dense et complémentaire“ [TCL - The network - A dense and complementary network] (француски). TCL. Архивирано од изворникот на 2013-09-27. Посетено на 14 мај 2020.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Les lignes de Métro et de Funiculaire“ [The lines of the metro and funiculars] (француски). SYTRAL. Посетено на 14 мај 2020.
  3. „Lyon“. UrbanRail.Net. Посетено на 14 мај 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]