Прејди на содржината

Бакуско метро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бакуско метро
Bakı metropoliteni

Платформата на станицата Дернегул на линија 2 на денот на отворањето на 26 јуни 2011
Општо
СопственикBakı Metropoliteni Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti
МестоБаку, Азербејџан
Тип на превозМетро
Бр. на линии3[1]
Бр. на станици27[1]
Патници дневно629,315 (2019)[2]
Мреж. местоmetro.gov.az
Сообраќање
Почнал6 ноември 1967[1]
ПревозникBakı Metropoliteni Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti
Бр. на возила228[1]
Технички податоци
Долж. на системот40.3 км[1]
Колосек1,520 мm[1]
Напојување825 V ЕС, трета шина[1]
Просеч. брзина40 км/ч[1]
Макс. брзина80 км/ч[1]

Бакуското метро (азерски: Bakı metropoliteni) — брз транзитен систем кој служи на главниот град на Азербејџан, Баку. Основано на 6 ноември 1967 година, Бакуското метро се состои од три линии, со 27 станица и транзитна мрежа долга 40.3 километри.[1]

Преглед[уреди | уреди извор]

Метрото се состои од три линии, од кои секоја е претставена со своја боја на мапи и знаци: Линија 1 (Црвена, 13 станици, 20.1 км), Линија 2 (Зелена, 10 станици, 14.5 км) и Линија 3 (Виолетова, 4 станици, 5.7 км).[1]

Бакуското метро се состои од два типа на метро возови: 81-717M/714M, 81-717M/714M, 81-760B/761B/763B и 81-765.B/766.B.[1]

Бакуското метро систем во 2019 година опслужил 229.7 милиони патници (околу 629,315 дневно).[2]

Мрежа[уреди | уреди извор]

Линии[уреди | уреди извор]

Линија Боја Отворено Година на последно проширување Насока Должина Станици
Линија 1 Црвена 1967[1] 2002[1] Ичеришехер ↔ Хези Асланов[1] 20.1 км[1] 13[1]
Линија 2 Зелена 1968[1] 2011[1] Шах Исмаил Хетаи ↔ Дернегул[1] 14.5 км[1] 10[1]
Линија 3 Виолетова 2016[1] 2022[1] Хоџесен ↔ 8 Нојабр[1] 5.7 км[1] 4[1]
Вкупно 40.3 км[1] 27[1]

Возен парк[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 1,17 1,18 1,19 1,20 1,21 1,22 1,23 1,24 1,25 1,26 1,27 1,28 UrbanRail, уред. (2022). „Baku Metro“ (англиски). Посетено на 2022-12-23.
  2. 2,0 2,1 Azerbaijan State News Agency (AZƏRTAC), уред. (2019-08-19). „Metrodan istifadə edənlərin sayı artıb“ (азербејџански). Архивирано од изворникот на 2019-08-19. Посетено на 2019-08-20. Занемарен непознатиот параметар |çeviribaşlık= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]