Прејди на содржината

Миланско метро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миланско метро

Општо
МестоМилано, Ломбардија, Италија
Тип на превозБрз транзит
Бр. на линии4 (плус 1 во изградба ) [1]
Бр. на станици106[1] (113 при што клучките за станици се бројат повеќепати)
Патници дневно1.15 милиони (2013 врв, пред да се отвори линија 5)[2]
1.4 милиони (2015 врв)[3]
1.57 милиони (2018 врв)[4]
1,393,000 (просечен работен ден 2018)[4]
Патници годишно369 million (2018)[5]
Мреж. местоATM
Сообраќање
Почнал1 Ноември 1964[6][1]
ПревозникАзиенда Траспорти Миланези
Бр. на возила1,029 (2018)[5]
Технички податоци
Долж. на системот96.8 kм (60.1 ми)[7]
КолосекПредлошка:Track gauge
Напојувањечетврта железница (Линија 1)
трета железница (Линија 5)
надземни линија (Линија 2 and Линија 3)
Карта на системот

Миланско (италијански: Metropolitana di Milano) е систем за брз транзит кој служи во Милано, Италија, управувано од . Мрежата се состои од 4 линии, идентификувани по различни броеви и бои, со вкупна должина на мрежата од 96.8 километри , и вкупно 106 станици, претежно под земја.[1] Има дневно забавување од околу 1,4 милиони во работните денови.

Првата линија, линија 1, била отворена во 1964 година;[6] Линијата 2 се отворила 5 години подоцна во 1969 година, линија 3 во 1990 година, и линија 5 во 2013 година.[8] Петтата линија, алинеја 4, моментно е во фаза на изработка и ќе стапи во употреба од 2023 до 2024 година.[9] Подземната железница во Милано во моментов е најголемиот тразитен систем во Италија за должина, број на станици и возачи.

Историја

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „L'opera che ha fatto di Milano una grande metropoli“ [The work that has made a great metropolis of Milan] (италијански). Metropolitane Milanesi SpA. Архивирано од изворникот на 2018-10-13. Посетено на 2015-06-20.
  2. „Atm, un piano da 524 milioni per 500mila passeggeri un più“. la Repubblica. 3 September 2013. Посетено на 23 September 2013.
  3. „Metropolitana di Milano, è il record di sempre di passeggeri in una giornata: oltre un milione“. MilanoToday. Посетено на 16 November 2017.
  4. 4,0 4,1 https://medium.com/lineadiretta/atm-record-di-passeggeri-e-centomila-multe-in-pi%C3%B9-b3e218743f3d
  5. 5,0 5,1 „Bilancio Consolidato del Gruppo ATM e Bilancio di Esercizio di ATM S.p.A. 2018“ (PDF) (италијански). (ATM) SpA. April 2019. стр. III. Посетено на 2019-08-24.
  6. 6,0 6,1 „ATM's History“. ATM. Архивирано од изворникот на 2016-02-02. Посетено на 2013-11-09.
  7. https://www.atm.it/it/IlGruppo/ChiSiamo/Pagine/Numeri.aspx
  8. „La storia“ [The history] (италијански). ATM. Посетено на 2013-11-09.
  9. ANASTASIO, GIAMBATTISTA (26 May 2019). „Metro M4, tra un mese il primo treno alla stazione di Linate“. Il Giorno (италијански). Посетено на 2020-02-09.