Истанбулско метро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Истанбулско метро
İstanbul Metrosu
Општо
СопственикОпштина Истанбул
МестоИстанбул
Тип на превозМетро
Бр. на линии1 европска во употреба (моментално се продолжува);
1 азиска
Бр. на станици10 во употреба;
22 во изградба
Сообраќање
Почнал2000
Превозникİstanbul Ulaşım A.Ş.
Бр. на возила34 (January 2009)[1]
Технички податоци
Долж. на системотIn service:
15,65 km (9,7 mi)

во изградба:'
24,37 km (15,1 mi)
Таксим-Кабаташ (connection with Seabus):
0,6 km (0,4 mi)
Јеникапи-Аксарај (connection with LRT):
0,6 км
Мостот кај Златниот Рог:
0,936 km (0,6 mi)
тунел „Мармарај“:
13,6 km (8,5 mi)

Вкупно:
55,75 km (34,6 mi)
Метро станица во населбата Богазиџи.

Истанбулското метро (турски: İstanbul metrosu) или М2 претставува јавна транзитна подземна железничка мрежа која се наоѓа во Истанбул, Турција.

Тенел 1875[уреди | уреди извор]

Истанбул е поврзан со две подземни железнички жичари. Постарите на овие две е Тунел (1875). Во употреба бил пуштен на 17 јануари 1875[2]. Тунел 1875 е втората најстара подземна железничка линија во светот по лондонското метро кое датира од 1863 година и првата подземна урбана железничка линија во континентална Европа, иако првото целосно метро кое се состоело од повеќе подземни станици во континентална Европа била Линијата 1 во Будимпешта од 1896 година.

Метро[уреди | уреди извор]

Изградбата на Истанбулското метро (М2) започнала во 1992 година, а првиот дел од изградбата била завршена на 16 септември 2000 година, на релација Таксим и Левент[3]. Овој дел од линијата е долг 8,5 км (5.3 mi) и има шест станици.[3] Просечно, се транспортираат околу 130.000 патници дневно. На 30 јануари 2009 година, новиот проект бил даден на EUROTEM[4]. EUROTEM треба да изгради 92 нови вагони за линијата М2.[4][5][5] Според податоци од 30 јануари 2009 година, од вкупно 34 вагони, секој четврти бил користен од на линијата М2.

На нејзиниот северен дел, линијата продолжува од Левент кон Маслак и истата била отворена на 30 јануари 2009.[6]. На нејзиниот јужен де, линијата продолжува од Таксим до Јеникапи, преку Златниот Рог. Линијата била завршена до станицата во Шишан, исто така на 30 јануари 2009 година.[6]

Во моментов, на линијата М2 се работи на 10 места од европската страна на градот и на 16 нови станици од азиската страна. Патната мрежа помеѓу станицата Шипхан и станицата Ататурк Ото Санај во Маслак е долга 15,65 км (9,7 mi), а патувањето трае 21 минути.[7][8] Вкупната должина на европската страна на линијата М2 ќе достигне 18,36 км (11.4 mi), кога сите 16 места од Хаџиосман до Јеникапи ќе бидат завршени;[3][4][9], не вклучувајќи го метрото на Златниот Рог кое е долго 936 метри[10], 0,6 километри долгиот тунел Такшим-Кабаташ[11], 0,6 километри долгиот тунел Јеникапи-Аксарај[4], и 13,6 километри долгиот тунел „Мармарај“ пуштен во употреба на 29 октомври 2013 г.[12]

На азиската страна од градот, изградбата на 21,66 км (13.5 mi) долгата линија од линијата М2 во Ејуп до Картала продолжува, и истата ќе има вкупно 16 станици.[13] Овој тунел (Босфорски подморски тунел со железничка) ќе биде поврзан со метро линиите на азиските и европските делови на градот. Според плановите, целиот проект би требало да биде изграден најдоцна до 2012 година.

Станици[уреди | уреди извор]

Карта на Истанбулскиот железнички транспорт. Картата не вклучува некои од Метро станиците кои се моментално во изградба на европската и азиската страна на градот.
Станицата во Османбеј
Станицата во Гајретепе
Линијата која ги поврзува Таксим и Кабаташ

Европска страна[уреди | уреди извор]

Од север кон југ:[14][15][16]

1. Хакиосман (во изградба)
2. Сејрантепе- Стадиум (во изградба)
3. Дарушфака (во изградба)
4. Маслак (2009)
5. İTÜ - Ајазаџа (2009)
6. Санаји Махалеси (2009)
7. 4. Левент (2000)
8. Левент (2000)
9. Гајретепе (2000)
10. Шишли-Меџидијеќој (2000)
11. Османбеј (2000)
12. Таксим (2000) - поврзан со Кабаташ со İDO [11]
13. Бејоглу (2009)
14. Ункапани (во изградба)

15. Шезадебаши (во изградба)
16. Јеникапи (во изградба)[16]

Азиска страна[уреди | уреди извор]

Од запад кон исток:[18]

1. Јадикој (во изградба)
2. Ибрахимага (во изградба)
3. Ацибадем (во изградба)
4. Јуналан (во изградба)
5. Ѓузтепе (во изградба)
6. Јенишахра (во изградба)
7. Козјатаџи (во изградба)
8. Бостанџи (во изградба)
9. Ќучукјали (во изградба)
10. Алтајчемше (во изградба)
11. Малтепе (во изградба)
12. Ѓулсују (во изградба)
13. Цевизли (во изградба)
14. Хастане (во изградба)
15. Соганлик (во изградба)
16. Картал (во изградба)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „İstanbul Ulaşım: Şişhane - Atatürk Oto Sanayi (M2)“. Архивирано од изворникот на 2009-09-28. Посетено на 2010-01-10.
 2. „The Tunnel“. IETT. Посетено на 2009-06-20.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Istanbul Metropolitan Municipality: Taksim - 4. Levent metro hattı“. Ibb.gov.tr. Архивирано од изворникот на 2014-10-18. Посетено на 2009-07-21.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 „Istanbul Metropolitan Municipality: Taksim-Yenikapı Metro Hattı“. Ibb.gov.tr. 2002-01-23. Архивирано од изворникот на 2009-05-05. Посетено на 2009-07-21.
 5. 5,0 5,1 „İstanbul Ulaşım: Metro Şişhane'den Maslak'a uzandı“. Istanbululasim.com. 2009-01-30. Архивирано од изворникот на 2022-03-14. Посетено на 2009-07-21.
 6. 6,0 6,1 „Metro, Şişhane'den Maslak'a uzadı“. Istanbul Metropolitan Municipality. 2009-01-30. Посетено на 2009-07-20.
 7. „İstanbul Ulaşım: Şişhane - Atatürk Oto Sanayi (M2)“. Istanbululasim.com. Архивирано од изворникот на 2012-05-31. Посетено на 2009-07-21.
 8. „İstanbul Ulaşım: Metro Şişhane'den Maslak'a uzadı“. Istanbululasim.com. 2009-01-30. Архивирано од изворникот на 2022-03-14. Посетено на 2009-07-21.
 9. „Istanbul Metropolitan Municipality: Taksim-Ayazağa-Hacıosman metro hattı“. Ibb.gov.tr. Архивирано од изворникот на 2014-10-18. Посетено на 2009-07-21.
 10. „Istanbul Metropolitan Municipality: Golden Horn metro bridge“. Ibb.gov.tr. 2008-12-19. Архивирано од изворникот на 2013-12-13. Посетено на 2009-07-21.
 11. 11,0 11,1 „FUNİKÜLER SİSTEM Taksim - Kabataş“. İstanbul Ulaşım. Посетено на 2009-06-20.
 12. „Истанбул го пушта во употреба тунелот под Босфор“. Макфакс. Посетено на 2013-10-29. На |first= му недостасува |last= (help)CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)[мртва врска]
 13. „Istanbul Metropolitan Municipality: Kadıköy-Kartal Metro Hattı“. Ibb.gov.tr. 2005-01-28. Архивирано од изворникот на 2009-05-05. Посетено на 2009-07-21.
 14. „Istanbul Metropolitan Municipality: Taksim - 4. Levent metro hattı“. Архивирано од изворникот на 2014-10-18. Посетено на 2010-01-10.
 15. „Istanbul Metropolitan Municipality: Taksim-Ayazağa-Hacıosman metro hattı“. Архивирано од изворникот на 2014-10-18. Посетено на 2010-01-10.
 16. 16,0 16,1 „Istanbul Metropolitan Municipality: Taksim-Yenikapı metro hattı“. Архивирано од изворникот на 2014-10-18. Посетено на 2010-01-10.
 17. „Istanbul Metropolitan Municipality: Golden Horn metro bridge“. Архивирано од изворникот на 2013-12-13. Посетено на 2010-01-10.
 18. „Istanbul Metropolitan Municipality: Kadıköy-Kartal Metro Hattı“. Архивирано од изворникот на 2009-05-05. Посетено на 2010-01-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]