Маслак (Истанбул)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Маслак)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Податотека:Maslak financial district Istanbul.jpg
Маслак во септември 2008 година

Маслак е населба и еден од најголемите бизнис центри на Истанбул, Турција, која се наоѓа на европската страна на градот, во регионот на Шишли. Маслак претставува вистинска конкуренција на Левент, која исто така е една од најголемите бизнис центри во градот и е директно поврзана со Истанбулското метро.

Во моментот, највисокиот облакодер во Малсак[1], 38-катниот Sun Plaza[2], додека највисокиот за во иднина облакодер во Маслак ќе биде Diamond of Istanbul,[3] кој е во изградба, и кој ќе биде поврзан со три кули, од кои највисоката ќе има 53 ката со висина од 270 метри. Овој облакодер ќе биде првиот чија констркуција е од челик, кој е многу поотпорен на земјотреси за разлика од бетон.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]