Прејди на содржината

Маслак (Истанбул)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панорамски поглед кон Маслак во 2014 година
Езеро во Маслак

Маслак е населба и еден од најголемите бизнис центри на Истанбул, Турција, која се наоѓа на европската страна на градот, во регионот на Шишли. Маслак претставува вистинска конкуренција на Левент, која исто така е една од најголемите бизнис центри во градот и е директно поврзана со Истанбулското метро.

Во моментот, највисокиот облакодер во Малсак[1], 38-катниот Sun Plaza[2], додека највисокиот за во иднина облакодер во Маслак ќе биде Diamond of Istanbul,[3] кој е во изградба, и кој ќе биде поврзан со три кули, од кои највисоката ќе има 53 ката со висина од 270 метри. Овој облакодер ќе биде првиот чија констркуција е од челик, кој е многу поотпорен на земјотреси за разлика од бетон.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  1. „Emporis: Maslak“. Архивирано од изворникот на 2007-03-19. Посетено на 2010-01-08.
  2. Emporis: Sun Plaza
  3. Emporis: Diamond of Istanbul