Левент (Истанбул)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Левент)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Левент е населба и еден од најголемите бизнис центри на Истанбул, Турција, кој се наоѓа на европската страна на градот. Тоа е дел од општината Бешикташ која се наоѓа на север од Златниот Рог, на западниот брег на Босфор.

Највисокиот облакодер во Левент[1] е Кула Бенкаси 1[2], која има висина од 181 метри, или 195 метри вклучувајќи го и врвот. Највисокиот облакодер во Левент моментално е Сафир,[3] е под реновирање. Тој би требало да достигне височина од 238 метри или 261 метри вклучувајќи го и врвот.

Името Левент е име на голем број на мажи во Турција. Тоа произлегува од Левенд кој во превод значи морски војник.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°04′55″ N; 29°00′57″ E / 41.08181° N; 29.01584° E / 41.08181; 29.01584