Левент (Истанбул)

Координати: 41°04′55″N 29°00′57″E / 41.08181° СГШ; 29.01584° ИГД / 41.08181; 29.01584
Од Википедија — слободната енциклопедија
Трговски центар во Левент

Левент е населба и еден од најголемите бизнис центри на Истанбул, Турција, кој се наоѓа на европската страна на градот. Тоа е дел од општината Бешикташ која се наоѓа на север од Златниот Рог, на западниот брег на Босфор.

Највисокиот облакодер во Левент[1] е Кула Бенкаси 1[2], која има висина од 181 метри, или 195 метри вклучувајќи го и врвот. Највисокиот облакодер во Левент моментално е Сафир,[3] е под реновирање. Тој би требало да достигне височина од 238 метри или 261 метри вклучувајќи го и врвот.

Името Левент е име на голем број на мажи во Турција. Тоа произлегува од Левенд кој во превод значи морски војник.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Emporis: Levent“. Архивирано од изворникот на 2007-03-14. Посетено на 2010-01-08.
  2. Emporis: Isbank Tower 1
  3. Emporis: Sapphire
  4. „Kıyafet-i Asakir-i Bahriyye: Costumes and ranks of the Ottoman Navy“. Архивирано од изворникот на 2009-09-29. Посетено на 2010-01-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°04′55″N 29°00′57″E / 41.08181° СГШ; 29.01584° ИГД / 41.08181; 29.01584