Прејди на содржината

Амстердамско метро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амстердамско метро

Општо
СопственикГрад Амстердам
МестоАмстердам, Димен, Стар-Амстел
Тип на превозБрз транзит
Бр. на линии5
Бр. на станици39[1]
Патници дневно247,397 (2018)[2]
Патници годишно90.3 милиони (2018)[3]
Сообраќање
Почнал14 октомври 1977
ПревозникОпштина Вервурбедрајф
Бр. на возила90[4]
Технички податоци
Долж. на системот42.7 kм (26.5 ми)[5]
КолосекПредлошка:Track gauge
Напојување750 V DC third rail
Макс. брзина70 км/ч[convert: unknown unit]

Амстердамско метро (холандски: Amsterdamse metro ) е систем за брз транзит на патници што служи во Амстердам, Холандија и се протега на околните општини Димен и Стар-Амстел . До 2019 година и служело на општината Амстелвен, но оваа рута е затворена со претворање во трамвајска линија. Мрежата е во сопственост на градот Амстердам и управувана од општинската компанија за јавен превоз (GVB) која исто така работи трамваи, бесплатни траекти и локални автобуси.

Метро системот се состои од пет правци и опслужува 39 станици, со вкупна должина од 42.7 kiloметарs (26.5 ми) Три правци започнуваат од Амстердам Централ : Пат 53 и Пат 54 го поврзуваат центарот на градот со приградските станбени градови Димен, Дувенндрехт и Амстердам-Југоисток (југоисточниот град на градот), додека Пат 51 тргнува на југ, а потоа следи кружна рута што ја поврзува јужната и западната околија. Рутата 50 го поврзува Југоистокот со околината Амстердам-Запад со помош на кружна линија, која ја дели со Пат 51. Тоа е единствената рута што не го преминува центарот на градот. Петтата рута, рутата 52, која се движи од околината Амстердам-Норд ( север ) до Амстердам-Југ ( југ ) преку Амстердам Централ, стапи во функција на 21 јули 2018 година. Наспроти останатите рути, таа поминува претежно низ тунели и не дели патеки со која било друга рута.

Историја[уреди | уреди извор]

Планирање на историјата[уреди | уреди извор]

Планот од 1968 година за метро [6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име map.
  2. „Meer mensen met metro dan met tram door Noord/Zuidlijn“. www.nrc.nl. 26 September 2018.
  3. „Jaarverslag 2018“ [2018 Annual Report] (pdf) (холандски). ГВБ Холдинг НВ. стр. 45. Посетено на 2019-06-22.[мртва врска]
  4. „Jaarverslag 2016“ [Annual Report 2016] (холандски). GVB Holding NV. 23 May 2017. стр. 18. Посетено на 2016-06-12.
  5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Network.
  6. Davids 2000.