Дуивиндрехт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дуивeндрехт
Duivendrecht in the municipality of Ouder-Amstel.
Duivendrecht in the municipality of Ouder-Amstel.
Местоположба на Дуивeндрехт
ЗемјаХоландија
ПровинцијаСеверна Холандија
ОпштинаСтар - Амстел
Население 5.000

Координати: 52°20′N 4°56′E / 52.333° СГШ; 4.933° ИГД / 52.333; 4.933

Дуивeндрехт (холандски изговор: [dœy̯və (n) ˌdrɛxt]) е село во холандската покраина Северна Холандија. Тоа е дел од општина Стар - Амстел, и се наоѓа на околу 6 километри југоисточно од Амстердам. Всушност, таа е опкружена со Амстердам.

Фактичката област "Дуивeндрехт", кој исто така може да ги вклучува и околните села, има население од околу 4880 жители.

Локалната железничка станица Дуивeндрехт е голема точка на размена на холандската железничка мрежа.

Радио Станица (Локално)[уреди | уреди извор]

Локалната радио станица на Дуивeндрехт е Јам ФМ (Jamm fm 104), Нежните & Забавните.

Родени во Дуивиндрехт[уреди | уреди извор]

  • Вим Еијк, Римо- католички архибискуп (22 Јуни 1953)

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Предлошка:NorthHolland-geo-stub