Атинско метро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атинско метро
Атинско метро
[[File:|300px|alt=Црно-бел воз со зелена лента]]
Општо
СопственикAttiko Metro S.A. (Stasy S.A.)
МестоАтина и Источна Атика
Тип на превозМетро
Бр. на линии3
Бр. на станици61 (6 во изградба)
Патници дневно1,353,000[1][2]
Патници годишно493,800,000 (2013)
Мреж. местоSTASY S.A.
Сообраќање
Почнал1869; пред 153 години (1869)
ПревозникStatheres Sygkoinonies (Stasy) S.A.
Бр. на возила294
Технички податоци
Долж. на системот25.6 kм (15.9 ми) (Линија 1)
58.9 kм (36.6 ми) (Линија 2 & 3)[1]
84.5 kм (52.5 ми) (Вкупно; вклучувајќи 20.7 kм (12.9 ми) приградски сообраќај [1])
Колосек1.435 мм (4 ст 8 12 in)
Напојување
Макс. брзина80 км/ч[convert: unknown unit]
Карта на Атинското метро

Атинско метро (грчки: Μετρό Αθήνας) — систем за брз транзит во Грција кој служи на главниот град на Грција, Атина и делови од Источна Атика. Линија 1 била отвори како конвенционална железничка пруга во 1869 година и електрифицирана во 1904 година. Во 1991 година, Атико Метро С.А. ги конструирал и ги продолжил линиите 2 и 3[3]. Метрото во Атина дополнително го олеснил сообраќајот во градот, намалувајќи ги гужвите кои се појавувале низ патниот сообраќај а довел и до намалување на загадувањето на воздухот во градот. Во тек е изградбата на продолжување на линијата 3 кон Пиреја, а исто така се разгледуваат и други проширувања на постојните линии, како и новата Линија 4. Атинското метро е активно поврзано со другите средства за јавен превоз, како што се автобуси, трамвај и приградската железница. Атинското метро е поздравено за својата модерност и на многу од нејзините станици се претставени уметнички дела, и изложби на археолошките остатоци пронајдени за време на неговата изградба[4]. Фотографијата и снимањето видео е дозволено низ целата мрежа, а уличните фотографи честопати работат во Атинското метро.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Homepage - The Company - Attiko Metro S.A.“. Attiko Metro S.A. Архивирано од изворникот на 3 December 2010. Посетено на 2014-06-02.
  2. „Homepage - Construction of the Athens Metro - Projects in Operation - Base Project“. Attiko Metro S.A. Посетено на 2014-06-02.
  3. „AttikoMetro Inside – Base Project“. Attiko Metro S.A. 9 September 2012. Посетено на 3 October 2012.
  4. „synigoros.gr“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 14 March 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]