Амстердам Југ

Координати: 52°20′47″N 4°51′31″E / 52.34639° СГШ; 4.85861° ИГД / 52.34639; 4.85861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Амстердам - Југ
Околија на Амстердам
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверна Холандија
ОпштинаАмстердам
ОколијаЈуг
Население (2013)137,901
Час. појасCET (UTC+1)
Мреж. местоhttp://www.zuid.amsterdam.nl

Амстердам-Југ (Амстердам Јужна) е околија (stadsdeel) на Амстердам, Холандија. Округот е формиран во 2010 година со спојување на поранешните окрузи Oud-Zuid и Zuideramstel. Округот има речиси 138.000 жители (2013). Со 8.500 домови на квадратен километар, таа е една од најгусто населените реони на Амстердам. Таа има највисок приход по домаќинство на сите окрузи во Амстердам. [1]

Историја[уреди | уреди извор]

Концерната сала во Музејот во Квартот.
Бизнис кварт во Амстердам Југ

Амстердам-Југ е околија на Амстердам се наоѓа на југ и југозапад од Singelgracht каналот,и по должината на Stadhouderskade градот обиколницата . Се граничи со Вунделпарк во северозападниот дел, на Westlandgracht канал на запад, на Амстел река во источна и Калфјеслан во јужниот дел , кој исто така ја формира границата со општината Амстелвен.

На Singelgracht каналот бил градот границата Амстердам уште од 17 век, кога Амстердам канал појас е изграден. преземање на одредување на ѕид околу на Сингелграхт, надворешниот канал, во втората половина на 19 век е дозволено за развој на нови станбени области . Јужно од поранешниот ѕид и првите соседства да се развие беа Стар Пајп маало, населбата околу Кралскиот музеј и Вилемпарк соседството. Оваа област е сега исто така познат како Oud Zuid ("Стариот Југ").

Во 1917 година, оваа област е понатаму да се развива кон југ, врз основа на план Zuid , амбициозен план за урбана експанзија дизајниран од страна на холандски архитект и градски планер Хендрик Петрус Берлахе план Берлахе вклучени широки улици изградени со четири- станбени блокови за средната класа. Планот исто така ја вклучи јавната уметност за да биде инсталиран во новите станбени области. Помеѓу 1920 и 1940 година, на план Zuid населби на Nieuwe Pijp, Diamantbuurt, Rivierenbuurt, Stadionbuurt и Apollobuurt се изградени, многу згради дизајнирани во Амстердам школа стил. Оваа област е исто така познат како Nieuw Zuid ('Нов Јужен ").

Уште една населба изградена во 1920 година, е Hoofddorppleinbuurt, западно од Шинкел реката. Оваа населба е дел од план Западот ", друг план урбаната експанзија од Берлахе кој е дизајниран за западниот дел од градот на територијата на поранешната општина Sloten. Во 1950 и 1960 година, Buitenveldert соседството и помалите Prinses Irenebuurt беа последните големи станбени случувања во јужниот дел на градот. Во 1961 година, Амстердам РАИ Изложба и Конвенцијата центар е отворена, и требало да стане најголем собирен центар во Холандија. A10 автопатот, која тече низ јужната околија, бил изграден во 1962 година. Во 1978 година, во првиот дел на Весп -Лајден железничката и железничката станица Амстердам Југ се отворила по должината на јужниот дел од автопатот А10. Во 1990-тите и 2000-тите, областа околу железничката станица започнала брзо развивање на бизнис-област на Заудас.

Локален парламент[уреди | уреди извор]

До 2014 година, Амстердам реоните, наречени stadsdelen или 'области, беа регулирани со директно избран окружниот совет , како и посебна област на управниот одбор, чии членови се именувани и контролирани од страна на Советот. Од 2014 година на локалните избори, областните совети биле укинати и заменети со помали, но сепак директно избрани од областните комитети (bestuurscommissies ) [1] комитети област се избираат на секои четири години, на истиот ден како централно во градот општинскиот совет. Секоја област комисија избира тројца од неговите членови да се формира Извршниот комитет ( dagelijks bestuur ). надлежност областните комисии се определува од страна на централниот општинскиот совет. Одговорностите на областните комитети 2014-2018 подразбираат паркови и рекреација, улици и плоштади, собирање смет, дозволи и настани, изработка на планови зони, пасоши и возачки дозволи,т благосостојба [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

52°20′47″N 4°51′31″E / 52.34639° СГШ; 4.85861° ИГД / 52.34639; 4.85861